Bu cumartesi Parkorman’da gerçekleşecek olan Babylon Soundgarden Festivali‘nde ana sahnesinin tek yerli grubu olan Kolektif İstanbul‘a daha yakından bakalım!

Anadolu ve Balkan müziğini kendi tarzlarında birleştirip ortaya oldukça başarılı eserler çıkartan grup, yıllar geçtikçe bir çok festivalde ve müzikholde performans sergileyerek kulaklarında yeni yeni sesler biriktirmeye devam etti. Kendileri tarafından oluşturulan enerjinin yanı sıra hissettikleri ile müziklerine yön veren grup, doğaçlama performanslarıyla anılmaya devam etmekte. İlk albümleri ‘Balkanatolia’ dan sonra sırayı takip eden 2008 çıkışlı ‘Krivoto‘, bize Kolektif İstanbul‘un müzikal sınırları geride bırakarak, içindeki coşkuyu müziklerine yansıtabildiklerinin en güzel örneği olarak karşımıza çıkmakta. Kendi sözleri ile;

“Kolektif İstanbul, sadece bir müzik grubu ya da müzik yapmak üzere bir araya gelmiş insanlar topluluğu değil… Geleneği bugüne taşıyan, onunla beslenirken bir yandan da onu zenginleştiren, özden uzaklaşmayan ama kendilerine özgü yöntemlerle onu işleyen, insanı olduğu yerde oynatan, içini fıkır fıkır eden “İstanbullu” bir ekip: Adı üstünde, şahane bir kolektif!”

Montreux Jazz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi bir çok önemli festivalde sahne alan grup 24 Mayıs Cumartesi günü saat 15.45’de Babylon Soundgarden Ana Sahne’de bizlerle buluşmaya hazırlanıyor!

Kolektif İstanbul:

Soundcloud | Facebook | Twitter | Website