Adına bakınca bir meymenet yok gibi  duruyor diyenler sizi şöyle alalım yolumuza diğerleriyle  devam ediyoruz. Siz biliyor musunuz isimleri nereden geliyor ?  Bu gençler neler yapabiliyorlar ? Meraklı insanseveriz biz.  2006 yılında vokalde ve gitarda  Joey Stevens  ile davulda Itaru De La Vega’nın bir araya gelmesiyle oluşuyor Rumspringa. Grubun ismi (Rumspringa) köken olarak, Amish isimli bir komünün, yetişkinlik evrelerinin ilk adımı olarak kabileyi bir süreliğine terk edip dışarıdaki hayatı deneyimlemeleri anlamına geliyor . John Lee Hooker, Canned Heat, Cream ile modern akımın arka planındaki anormal şuur durumları yaratan ritimlerin öncülerinden  Michael Yonkers grubun izlediği yolda etkilendiği isimler arasında. Stevens, Rumspringa’nın  müziğindeki insanı şoke ve huzursuz eden yerleri rock müziğin içimizdeki şeytanı dışarıya çıkarmasıyla özdeşleştiriyor, Amish kabilesinden ayrılıp gerçek dünyayı ve zevkleri tadan rumspringaların ruh hallerini temsil ettiklerini de ayrıca ekliyorlar. Yazıyı odanızda okurken birden gaza gelip camı açıp korna sesleri inşaat sesleriyle buluşan büyükşehir hayatı gençleri ! Bu o gerçek hayat değil,  kapat o camı ! Çabuk gaza geliyorsun sen okumana bak  şarkılarını dinle.. ‘

Los Angeles çıkışlı bu gençler  gece sahne aldıkları barda Cantora Records’un sahibi Nick Panama’nın dikkatini çekiyor. Cantora Records ile kontrat imzalayan Rumspringa’nın sesi zamanla  taa New York’a kadar gidiyor. Grup, 2008’de  s/t EP isimli albümlerini çıkartıyor. Albümde  Shake Them Loose Tonight ile  Minds Awake başta olmak üzere toplam 6  parça başka bir deyişle 6 tane şeytan tüyü bulunuyor. Not olarak  2013’ü ilk çeyreğinde,  diy-musician.com,  Shake EM loose Tonight isimli parçayı  yaratıcılığa karşı olan inancımızı geri getirecek 6 şarkıdan ilki olarak ilan etmiş durumda. Albümdeki parçalardan Skulls N Phones ile In The Jungle da dinlediğinizde sizi huylandırıcak, fenomeni olunabilecekler arasında. 

20o9 yılında The FREE EP adlı ikinci albümlerine imza attıyorlar ve  The Seeds – Can’t Seem To Make You Mine ‘ başarılı bir yorum getiriyorlar. MTV’de son zamanların en iyi Los Angeles çıkışlı grubu olarak gösteriliyorlar.

images (4)2010 yılında aralarına  yeni eklenenler olucak derken Itaru De La Vega grubu terkediyor ve bölünüyorlar , sonra davulda Itaru yerine Andrew Parkers’ın gelmesi, Cecelia’nın Joey’e vokalde ve gitarda eşlik etmesi, Cardo’nun (bass) a eklenmesiyle  grup yavaşça yeni bir hal alıyor. Sene 2010’da Sway isimli yeni bir albümlerine imza atıyorlar. Sway albümü çalışmaları sırasında stüdyoda  The 400 Blows, The Breeders, The Health gibieski Los Angeles çıkışlı gruplardan etkileniyorlar. Katıldıkları bir animasyon festivalinde izledikleri  Haunted Heart isimli  animasyona bayılan grup videonun yapımcısı olan  Winona Regan ile tanışıyor ve yeni albümlerindeki Triptych isimli parçaları için  bir animasyon tadında bir klip çekme konusunda anlaşıyorlar.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7zma6h6__rE

Grup, Sway albümünden sonra   2011 Aralık ayında Mosaic adlı albümlerini piyasaya sürüyor. Albümdeki parçalardan Insex  nereye gideceğini kestiremediğiniz özel bir çalışmayken Spiral Jetty ve Heartbeat Drum’da tadılması gereken tatlılardan .Genel olarak albümü ele aldığımızda Pearl Jam, Chili Peppers havasını sezmek zor değil.  Bakalım gençlerin sıradaki ilham kaynakları kim olucak ? Kimlerin etkisi altında kalıp bizi etki altında bırakıcaklar ? Bu virajlı yolu takipte kalmakta fayda var  🙂