U

zun zamandır “kim bu Birileri?” deyip, duran insanlara rastlıyoruz. Bu duyumlara daha çok şahit olacakmışız gibime geliyor ama yine de biz bugün bir nebze de olsa bu sorulara cevap niteliği taşıyan bir keşif sahnesi yarattık. Bugünkü konuğumuz ise; Birileri!

Pekiyi, kim bu Birileri? Bildiğim kadarı ile anlatacağım. Benim sustuğum noktada onlar devreye girecekler. Onlar, sıra dışı müzik stilleri ve rahatlatıcı ortak hayalleri ve zevkleri bulunan insanlardan oluşan, dört dörtlük bir grup! Grubumuz Tümerkan Aldanmaz, Baturalp Yılmaz, Can Soykök ve Emre Dereli (kendisi bağlamayla Radiohead cover’layan arkadaşımız)’den oluşuyor olsa da, daha öncelerde üç kişilik bir oluşumdu ve “Masiva” adlı bir grup adı ile ilk kez bize “merhaba!” demişlerdi. Di’li geçmiş zamandan söz edecek olur isek; deneysel bir müzik icra ediyorlardı ama şimdilerde ise alternatif müziğin en dikkat çekici gruplarından biri olma yolunda ilerliyorlar. Grup isminin değişimi de grubun müzikal kimliklerinin olgunlaşma evresine ermesi ile şimdiki haline evrilmiş ve kesinlikle doğal şekilde oluşan şartlar ile bu halini almıştır. İyi ki de almış!

Mayıs ayı sonlarında yayına sürdükleri “XXI” adlı tekliklerinde yakaladıkları o başarılı grafik bir yana dursun, B1 Live, Peyote, SPR ve Hayal Kahvesi ve festivallerdeki kaliteli performansları ile ön planda yer tuttukları kesin.

Üç kelimeli grup adı akımını grup adlarına taşımamış olsalar da, şarkılarında bunu görmek mümkün. Özellikle “Paralel Bir Evrende Halen Bulutlar Üzerinde Olma Olasılığımıza Dair” adlı şarkısında gördüğümüz gibi. Şahsen şarkı adını yazarken yoruldum ama hep dayatılan o meşhur “kısa ve öz” tanımını yaptıkları bu başarılı vokal ile yerle bir etmiş oluyorlar böylece. Şarkılarını ilk kez dinleyen birinin dahi kötü bir yorum getirebileceğini pek zannettiğimi söyleyemem. Çünkü dinler dinlemez vokallerinin kalitesinin farkına varıyorsunuz. Şimdi onlara soralım, anlatacakları şeyler varmış!

Merhabalar, öncelikle nasılsınız?

Selamlar herkese, gayet iyiyiz, sizler de öylesinizdir umarız.

(Teşekkürler) Yeni bir albüm hazırlığı vardı. Ne durumdasınız? EP mi olacaktı? Yanlış mı hatırlıyorum?

Albüm kayıtlarını geçtiğimiz günlerde tamamladık. Bu ilk uzunçalarımız olacak ve eylül ayında yayınlamayı planlıyoruz. Kayıtlarını Kadıköy Harem Sound Stüdyoları’nda gerçekleştirdiğimiz albümümüz sekiz parçadan oluşmakta.

Bir plak şirketi ile el sıkıştınız mı, yoksa bağımsız mı çalışmayı tercih edeceksiniz?

Görüştüğümüz birkaç plak şirketi oldu ancak biz tercihimizi bağımsız devam etmekten yana kullanacağız gibi görünüyor.

Albümün genel hatlarından bahsetseniz. Örneğin; önceki çizgilerde mi olacak, yoksa farklı bir konsept mi yarattınız?

Albümde tek bir müzik türünün hâkim olduğunu söylemek pek mümkün değil açıkçası. Örneğin ilk teklilerimiz “Paralel” ve “Kalorifer” yakın tarzlarda parçalardı ama “Uzaklaşma Sevdası”nda daha başka bir tavır var, buna karşın albümde yer alacak parçalardan daha önce duyulmamış olan “Bir Anlam Ver” ve “Zamanın Dışında, Boşluğun İçinde”de çok daha başka bir ‘Birileri’ duyacaksınız. Birbirinden farklı birçok tattan besleniyor olmamızla ilişkilendirebiliriz bu durumu ve doğrusu memnunuz da bundan.Değişime ve farklı işler denemeye açık bir şekilde ilerliyoruz, kendimizle sürekli bir yarış hâlinde olduğumuzu söyleyebiliriz bu anlamda.

Pekiyi, lansman ya da yaklaşan bir etkinlik var mı, olacak mı? Olacak ise nerede? Birileri böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?

Şimdilik bir lansman konseri planlamadık ama albümün çıkışı ve yeni dönemin başlamasıyla birlikte gerçekleşecek olan Beyoğlu Hayal Kahvesi, Eskişehir SPR, IF Ataşehir, IF Ankara konserlerimiz var. Özellikle Kasım-Aralık ayları yoğun geçeceğe benziyor. Bonus olarak da bir şey ifade etmek istiyoruz. Bu güzel söyleşi için teşekkürler; konser tarihleri, canlı performanslar, türlü komiklikler, şakalar ve daha fazlası için bizi Facebook, Twitter ve Instagram’da /kimbubirileri uzantısı aracılığı ile takip edebilirsiniz, sevgiler.