Los Angeles doğumlu Stevan Cablaya, 79 kez Grammy Ödülleri’ne aday gösterilmiş ve 27’sini kazanmış efsane müzisyen, orkestra şefi, besteci ve prodüktör Quincy Jones‘un üç yıl boyunca asistanlığını yaptıktan sonra Vector_XING‘in vokalisti olarak yerini aldı. Diğer yandan Cameron McLain ise yeni maceralara atılmak adına New York’tan Los Angeles’a taşınıp karşımıza grubun tüm enstrümantal altyapısından sorumlu isim olarak çıkmakta.

Müzik geçmişlerinin bu denli sağlam olmasının yanı sıra Nina Simone ve Bob Dylan başta olmak üzere Radiohead ve Nicolas Jaar gibi isimlerden etkilenen ikilinin yarattıkları sound’a soul ve RnB tabanlı elektronik müzik demek bir şekilde eksik kalır. Onlar kendilerini digital soul kategorisinde görmekten hoşlanıyor. Dramatik ve aynı zamanda şiirsel bir ölçeğe sahip olan Vector_XING, bir yandan yayınladığı iki single ile farklı kişilikleri bir araya toplarken diğer yandan dinleyicinin zihninde görsellik uyandırmaktan çekinmiyor.

Grubun ilk single’ı “Wild Child“ı dinlerken öncelikle Stevan Cablaya’nın güçlü sesini kabullenmek gerek. Sonrasında gitarı mı övmeliyim yoksa synth’lerden mi başlasam diye düşünüyor insan. “Wild Child“, ikilinin yeteneği dışında bir düzenleme ve prodüksiyon harikası. Başta batı yakasına ardından tüm müzik dünyasına atılan bir bomba.

Grubun ikinci single’ı “Dipped In Blue“, “Wild Child“a göre daha sakin ancak asla daha geride değil. Vector_XING, verdiği röportajlarda “Dipped In Blue“yu “Dijital çağda kalp acısından geçmek” olarak tanımlıyor. Üzerine “Şarkı, kalp acısının sizi tüketmesine izin vermemek hakkında. Birinin sizi seven kişi olarak reddetmesiyle ortaya çıkan duyguları tamamen bastırmak yerine, öğrenmek adına o duyguya kendinizi kaptırmanızı anlatıyor. Şarkı, savunmasızken öz sevginizi bulmanız hakkında, bir kurtuluşu içermiyor.” şeklinde bir açıklama getiren Stevan Cablaya, yaptığı işin bilinciyle kendine bir kez daha hayran bırakıyor.

“The song talks about going through heartache in a digital age, it’s about not letting heartache consume you. It’s about not being fully submerged in the emotions that come along with someone rejecting you as their lover and instead dipping yourself in that emotion in order to learn from it.The song is not about redemption, but finding self-love through being vulnerable.”

Keşif Sahnesi’nin en güçlü ve gelecek vaadeden isimlerinden biri olarak yerini alan Vector_XING, yeni projeler adına dinleyiciyi büyük bir merak duygusuyla baş başa bırakıyor. Takipte kalın.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD