K

eşif Sahnesi’nin yeni konuğu BBC Radio 6’in favorilerinden ve Sofar Nottingham’ın konuklarından biri olan İngiliz indie/folk grubu The Tin Pigeons oldu. Kimdir?, neler yapar? inceliyoruz.

Uppingham çıkışlı dörtlü The Tin Pigeons, adada folklörik sözleri indie temposu ile harmanlaması ile ünlendi. Banjo, mandolin ve perküsyon gibi, pop kültüründe pek görünyen enstrümanları kullanan grup, Two Door Cinema Club ve Mumford and Sons arasında bir yerde, İngiliz kırsal görselinin notaya aktarılması olarak tanımlanabilir bir durumda.

İlk EP’leri “Christopher”ı geçen sene yayınlayan grup, geçtiğimiz ay ise ikinci çalışmaları olan “Sparks”ı yayınladı. Prodüktörlüğünü Alex Oldroyd‘un üstlendiği Sparks, çıkışıyla beraber BBC Radio 6‘nın favorilerinden biri haline geldi. Günümüzde klasik pop müziğinin domine ettiği radyoya farklı bir renk getirdiği için tutulan grup, özellikle Sparks ve Sirens adlı parçaları ile müziğin naif tarafına seslendi.

Grubu benim için ön plana çıkaran özelliği, solist Fraser’ın temiz ve naif ses tonu. Kırsal hayatın basitliğini ve huzurunu notaya aktaran grup, Fraser Norton‘ın sesiyle beraber pazar kahvaltımıza, ardından onu takip eden kahveye soundtrack olacak bir tat oluşturuyor. Grubun iddaalı bir duruş sergilememesi ise günümüzün kapitalist müzik sisteminde farklı deneyimlerin de hala var olduğunu kanıtlıyor.

İngiliz kırsalının notaya aktarılmasını deneyimlemek isteyenleri aşağıya davet ediyorum.