Mart ayında yayınladığı iki single’ın ardından The Japanese House dinleyicinin kulağında yalnızca müzik ve soru işaretlerinden ibaretti. Londra çıkışlı sanatçının zaman kaybetmeden yayınladığı ilk EP ‘Pools To Breathe In‘in ün kazanmasından sonra The Japanese House‘un gizemini duymayan kalmadı. Kimliği olmayan bir projeyle müzik kariyerine başlama kararı alan 20 yaşındaki sanatçı, gerekçesini müzik yapmanın daha önemli olduğuna ile açıkladı. Androjen bir sese sahip olmasının sesini cinsiyetsiz yaptığına değinen ve örnek olarak Beach House‘dan tanıdığımız Victoria Legrand‘ı gösteren Amber Bain, gizemin müziğinin önüne geçmesini istemediğinden bizi kendiyle tanıştırmıştı.

“At first, I thought it was important to make it just about music. It wasn’t obvious if I was a girl or a boy, because I had an androgynous voice. I really enjoy that sometimes people think I’m a boy. It’s funny. If Victoria Legrand from Beach House can handle it, I can handle it. But I didn’t want the mystery to become bigger than the music; I’m not wearing a balaclava. And I’m not Daft Punk – they must have really sore shoulders by now.”

‘Still’, The Japanese House‘un yayınlanan ilk single idi. BBC Radio 1‘da 12 yıl boyunca yayın yapmış Zane Lowe‘ın radyodan ayrılmadan önce son programında “Hottest Record” olarak yer verdiği “Still” temiz vokali ve amatör prodüksiyondan uzak tavrıyla diğer elektornik-indie şarkılar arasından sıyrılarak The Japanese House adına sağlam bir başlangıç oldu. Dört şarkıdan oluşan EP, ona adını veren “Pools To Breathe In” ile açılış yaparken, artwork’ler Amber Bain‘in çıktığı İzlanda tatilinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Şarkının başlangıcı sizi yanıltmasın, vocoder’ın gücünün gösterildiği ve birden bire ambient seslere boğulup tamamen farklılaşan “Pools To Breathe In“, The Japanese House‘un sadeliği ve karmaşıklığı iç içe geçiren soğuk mu soğuk ve bir o kadar da iddialı şarkılarından yalnızca biri. EP’de bulunan diğer iki şarkıdan “Teeth“, içinde bir nebze daha optimizm hissettirirken keskin gitarlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Buna nazaran “Sister” diğer üç şarkıya göre bir adım arkada kalıyor.

Verdiği kısa aranın ardından iki yeni single ile karşımıza çıkan The Japanese House, yayınlayacağı yeni EP Clean‘i bizlere duyurdu. EP’nin prodüksiyonunda Manchester çıkışlı indie grubu The 1975‘ten tanıdığımız Matthew Healy ve George Daniel ile çalıştığını belirten Amber Bain, EP’ye adını veren “Clean“in bir arkadaştan özür niteliğinde olduğundan bahsetti. Aynı zamanda şarkının videosu bu yaz çıktığı Avrupa gezisinden görüntülerle oluşturuldu. Yayınladığı bir diğer single “Cool Blue“, Imogen Heap‘i andıran vokalleriyle geride yaza veda şarkısı. Juliet Bryant tarafından yönetilen video Brighton sahilinde geçen bir günü izleyiciyle paylaşıyor. 6 Kasım’da Dirty Hit Recordings etiketiyle yayınlanacak “Clean”, karanlığından arınan The Japanese House adına yeni bir sayfa olacağa benziyor.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD