Amerikalı prodüktör, ressam Mtendere Mandowa daha çok sahne ismi Teebs ile bilinmektedir. Flying Lotus’un önderliğinde giden hip hop ve elektronik müzik odaklı Brainfeeder plak şirketinin önemli üyelerinden biri olan Teebs, son yıllarda beat sahnesinin yükselen isimleri arasında yer alıyor. 2005 yılında müzikten önce başlayan resim çalışmaları, sonrasında kollektif sanat projesi My Hollow Drum’a dahil olmasıyla devam etti. Farklı sanatçıların ritm odakli ilerledikleri bu güzel toplulukta yer alan farklı sanatçılara bakmak isteyenleri böyle alalım.

Los Angeles bazlı kar amacı gütmeyen dublab radyosu ile müzik çalışmalarını ilerleten Teebs, kısa süre içerisinde müzik çevresini genişleterek 2008 yılında Red Bull Music Academy için Barselona’ya davet edildi. Bu başarısından sonra Los Angeles’ın efsaneleşen Low End Theory organizasyonunda Flying Lotus ile tanışarak arkadaşlıklarını Samiyam’ın da dahil olduğu aynı evi paylaşmaya kadar ilerlettiler. Samiyam ve Flying Lotus ile zaman geçirmeyi iyi değerlendiren Teebs, 2010 yılında ilk albümü ‘Ardour’u Brainfeeder etiketiyle piyasaya çıkardı. Los Angeles beat ve hip hop kitlesinden övgüleri toplayan albüm, ayrıca L.A Weekly tarafından yılın en iyi albümü olarak gösterildi.

Organik ve minimalist beat yapısının ilk dinlenişte ortaya çıkardığı farklılık ‘Ardour’un rahatlıkla sindirilmesini sağlayan bir özellik olmasıyla dikkat çekiyor. Albümün detaylı dinlenişi ise Teebs’in beat müziğine kattığı önemi gösterir nitelikte. Teebs’in müziğinin farklılğı kompleks yapılı olmasına rağmen kolay dinlenebilir ve ılımlı bir düzenle oluşmasından kaynaklanıyor.

2014 yılına geldiğimizde Teebs’in ikinci albümü ‘E S T A R A‘ ile daha sakin ve duygusal bir atmosfer yakalıyoruz. Boards Of Canada’dan tanıdık olduğumuz melankolik sesler ise albümün gizemine katkıda bulunarak kimi yerlerinde kendini gösterip tekrardan kayboluyor. Albümde en çok dikkat çeken şarkılardan biri ise Jaga Jazzist’in kurucu kilit üyesi Lars Horntveth’in iş birliği ile gerçekleşen ‘Wavxxes‘ şarkısı.

Albüm kapaklarının tasarımlarına da kendi imzasını atan sanatçının resim çalışmalarına bakmanızda fayda olduğunu belirttikten sonra yazımı bu güzel insanın Boiler Room performansı ile sonlandırıyorum.