B

ir yandan takip ettiğimiz ve beğendiğimiz grup ve müzisyenlerin heyecanla beklediğimiz albümleri piyasaya çıkarken diğer yandan yeni isimler de müzik dünyasına ilk adımlarını atıyor. Müziği ne kadar yakından takip edersek edelim arada kaçırdığımız yeni ve  yetenekli isimler de oluyor. Mesela Nicolas Jaar ve plak sirketi Other People’ın son zamanlardaki keşfi olan ot to, not to’yu duyanınız var mı? Tahmin ediyorum ki cevap “hayır.” Ben de kişisel olarak tanımasaydım büyük ihtimalle şu zamanlarda adına aşina olduğum biri olmayacaktı bu genç yetenek.

ot to, not to ismiyle ilk albümü “Goshen“i çıkaran müzisyenin gerçek adı Ian Mugerwa. Ian, Virginia’da doğup büyümüş olan 20 yaşında genç, yetenekli ve müzik bilgisi ve zevki yaşıtlarına göre ileri seviyede olan bir müzisyen. Kendi yaşantısında birçok farklılık ve yeni deneyimlere her zaman hazır olan Ian, “Goshen”deki şarkıların tümünde de müzikteki yeniliklere ve deneyimlere de ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

Ailesini şaşırtıp hayatta yapmak istediği şeyin müzik olduğunu keşfeden Ian, Virginia’da üniversiteye başlıyor. Sonrasında da müzik bölümünün imkanlarından faydalanarak farklı sound’ları deneyimleyip iyi ve sıra dışı bulduğu sesleri albümdeki parçalara dahil ediyor.

Albümün öne çıkan şarkılarından olan “Mamama” minimal ve tekrarlayan sesleri takip ederken Ian’ın mırıldayış seklindeki vokaliyle birleşiyor belli bir süreden sonra. Şarkılardaki derin karanlık ve içsellik tüm albümde gözlense de “Regretta II” çalışmalarının en ritmiği olarak ön plana çıkıyor. ot to, not to’nun sahip olduğu farklı tınılar her şarkıya özgün bir tat verse de piyano ve yaylı enstrüman üzerine kurulu olan “Never;” experimental, blues ve R&B olarak tanımlanabilecek bir albüme neo-klasik türünde de katkıda bulunuyor.

Hala Nicolas Jaar’ın kişisel olarak albümüyle en başından beri ilgilenmesinin mutluluğu ve heyecanında olan Ian, Other People’dan çıkan ilk albümüyle gayet iyi bir başlangıç yapmışa benziyor. Ancak kayıtları bitirdikten sonraki ve Other People’ı bulup anlaşma yapmadan önceki sürecin çok uzun olduğundan da hala yakınıyor. Ancak bu durumun iyi bir etkisi de var. Ian şimdiden yeni bir proje üzerinde çalışmaya başlamış bile.

Ian, ya da bu sıralar kullandığı isimle ot to, not to, takibe alınması gereken önemli bir yetenek.