Yapımcı/müzisyen Oliver Cean a.k.a Oceaán geçtiğimiz yıl yayınladığı füturistik soul, R&B ve elektronik müziğin mükemmel birleşiminin ürünü “The Oceaán” ve “The Grip” EP’leriyle Manchester sokaklarını yavaşça etkisi altına alıyor gibi görünmekte.

Prodüktörlüğünü kendisinin yaptığı 5 şarkılık ilk EP ‘The Oceaán’da yer alan ‘Need U’ ile James Blake’i andıran vokali, şarkıya enerjik ve biraz daha sıcak bir yapı hazırlayan synth ve soul öğeleriyle çok ilginç olmayan ama keyifli bir çıkış yakaladı. Aynı EP’de yer alan “Basement” ise ‘Something about the way you got so close to me’, ‘I don’t know how to tell you’ gibi melankolik şarkı sözleri, enerjik beat’ler ve synth öğelerinin baştan çıkaran vokalle bir araya geldiği oldukça hipnotik bir şarkı olmuş. İlk dört şarkının üzerimde bıraktığı ön izlenim sağlamcı gibi olsa da EP’nin son şarkısı ‘Your Side’a geldiğimde listemde iyi bir yer edinmesi stratejisinin işe yaradığını göstermekte.

Oceaán’ı ilginç ve takip edilesi kılan kısım ise “The Grip” EP ile geldi. “The Oceaán” ve sonrasında gelen birkaç remix ve mixtape’lerle güvenilir ve akılcı bir başlangıç yapan Cean, “Candour” gibi muhteşem bir şarkının da yer aldığı “The Grip” ile beklentilerimin bir hayli üzerine çıktı. 4 şarkılık EP füturistik soul, pop ve elektroniğin enfes bileşimiyle dinleyiciyi anında etkisi altına alıyor. Her açıdan muhteşem bir EP olan ‘The Grip’ i yaratıcısı şu sözlerle açıklıyor:

“Şarkı sözleri ile prodüksiyonun birleşimini keşfetmek istedim. Asıl amacım elektronik janr içindeki şarkı sözünün önemini araştırmaktı. Elektronik müziğin birçok katmanından esinlenerek şarkı sözleri ve -doğası gereği- o ses perdesine ait bir konsept oluşturmayı ve daha da önemlisi aralarındaki farkı göstermeyi istedim.”

Sırasıyla “Grip”, “Veritas”, “Candour” ve “At Your Feet” adlı 4 şarkıdan oluşan EP ile isminin hakkını vererek okyanusun tüm katmanları arasında bir yolculuk sunuyor.  EP’den öne çıkan “Candour” soul ve pop müzik birlikteliğinin elektronik yağmuruna yakalandığı, oldukça zekice hazırlanmış vokal odaklı melodik, beat ve synthlerle donatılmış muhteşem bir şarkı. Bir diğer öne çıkan şarkı “At Your Feet” ise biten bir ilişkinin ardından kırılan parçaları toplamaya çalışırken durumun gerektirdiği gibi, atmosferi bas ve davul öğeleriyle yükselip synthlerle sakinleşen inişli çıkışlı bir şarkı. ‘At Your Feet’i dinlerken Cean’in amacına ulaştığını hissedebiliyorsunuz.

Yayınladığı iki EP ile Manchester’ın müzik sahnesine kazandırdığı bir diğer yetenekli isim olduğunu kanıtlayan genç müzisyeni radarınızda tutmanızı öneriyorum. MS MR, Mumford and Sons, MØ gibi isimlerin ilk single’larının yayınlandığı ve neredeyse keşif sahnesinin label’ı olan Chess Club etiketiyle çıkan Oceaán ile çokça karşılaşacağız gibi görünmekte!

SOUNDCLOUD | FACEBOOK | TWITTER