Bize kendini Mura Masa olarak tanıtan 19 yaşındaki İngiliz prodüktör Alex Crossan’ın adını 2015 senesinde çıkardığı “Someday Somewhere” EP’si ile duymuştuk.

15 yaşına kadar elektronik müzikten uzak duran Crossan, o zamana kadar müzik hayatını çeşitli gruplarda gitar, bas gitar ve davul çalarak geçiriyordu. 2011 senesinde ise ünlü müzik prodüksiyon yazılımı Ableton Live’ı keşfeden yetenekli genç, 17 yaşına geldiği zaman Soundcloud’da paylaştığı “Death” parçasıyla elektronik müzik kariyerinin startını verdi.

Kısa zamanda bir çok kişiye ulaşan “Death” single’ının ardından Mura Masa, Nisan 2015’te çıkardığı “Someday Somewhere” isimli EP ile müzik listelerine giriş yapmayı başardı.

EP’nin çıkışından kısa bir sonra geçtiğimiz nisan ayında BBC Radio 1’de 60 dakikalık bir canlı yayın yapan Alex,  aryıcan BBC Sound of 2016 listesinde WSTRN ile birlikte bir beşinciliği paylaştı.

Facebok sayfasında kendi yaptığı müziği “hip hop” olarak işaretlemiş olsa bile, Jay Prince’le ortak çalışması olan “Low” adlı şarkıdan başka pek bir hip hop kaydı olduğunu görmediğimiz Mura Masa’nın yaptığı müziği “trap music” olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Son olarak 2 ay önce Shura’nın vokalini barındıran single’ı “Love for That” ile yaptığı işte başarılı olacağının sinyallarini vermeye devam ediyor.

Bana kalırsa, elektronik müzik yapmanın formülize edildiği şu dönemde genç DJ ve prodüktörlerin işi gerçekten zor. Hiç müzikal bilgisi olmayan bir insan bile, yeni yazılımlar sayesinde çok kısa sürede bir parça üretebiliyor. Umalım ki Mura Masa kuralları izleyerek değil de, içinden geldiği gibi müzik yapıyor olsun.