M

OTHXR, Brooklyn-New York’tan bir müzik grubu. Penn Badgley (evet evet Gossip Girl’deki), Simon Oscroft, Darren Will ve Jimmy Giannopoulos‘tan oluşan dörtlü Ocak 2014’ten beri birlikte müzik yapıyor, canlı performanslar sergiliyor ve Şubat 2016’ta da ilk albümlerini yayınlamaya hazırlanıyor.

Grubun tamamı daha önce farklı müzikal projelerde yer almış, Yeni Zellanda doğumlu Simon Oscroft(gitar) daha önce Midnight Youth ve No adında iki grupta yer almış, Darren Will (bas gitar) daha önce Rathborne’da bas çalmış, Dev Hynes(Blood Orange, Lightspeed Champion)’e rakip olacağı öngörülen yapımcı Jimmy Giannopoulos ise Zoe Krawitz’in grubu Lolawolf ve Reputante ile birlikte çalışmış. Hepimizin oyuncu olarak tanıdığı Penn Badgley ise daha önce yalnız başına müzikal çalışmalar yapmış olmasına rağmen herhangi bir grupta yer almamış.

Brooklyn’de tanışan MOTHXR üyeleri birlikte çalarken rastlantı eseri bir şarkı yapmış ve bunu bir proje altındada devam ettirme kararı almış. Sonrasında sekiz günlüğüne Los Angeles’da bir eve kapanarak kayıt yapmışlar ve ilk beş günde beş şarkı kaydetmişler. Birlikteliklerinde çok rahat ve doğal bir şeyler oluştuğunu ve beraber çalmalarının doğal bir süreç olarak geliştiğini belirten grup, verdikleri bir çok röportajda bunu dile getirmiş. Genelde gruplar hiç bir zaman ropörtajlarda birbirlerine katlanamadıklarını, birlikte zorla müzik yaptıklarını veya bunun zoraki bir süreç olduğunu söylemezler ama bu grubu gerçekten de farklı kılan bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Bunu “Touch” şarkısına çektikleri klibi izleyerek siz de rahatça görebilirsiniz.

Geçtiğimiz Backyard Sounds listelerinden birinde MOTHXR’ın “Touch” şarkısına yer vermiştim. Gruba ilk rastlayışım da listeyi hazırladığım zamana yani birkaç hafta öncesine denk geliyor. Neden bilmiyorum genellikle oyuncuların gruplarına karşı ufak bir önyargım var, Penn Badgley’i de Gossip Girl’deki karakteri yüzünden sevmiyormuşum ve bunlar bir araya gelince Backyard Sounds Vol.65‘teki şaşkınlık ve önyargı karışımı yazım ortaya çıkmış. Ama dinledikçe MOTHXR için bir keşif yazısı yazmam gerektiğini çünkü grubun gerçekten iyi olduğunu farkettim ve Penn’e kendimi affettirmek için bir buket çiçeğimle yola çıktım.

Grubun yayınlanmış beş tane şarkısı var: “Touch“, “Victim“, “Centerfold“, “Easy” ve “Stranger“. Dört müzisyen de kendilerine ilham veren müziklerden bir şeyler katarak müziklerini ortaya çıkardıklarını söylüyor. MOTHXR, müziklerine disco’dan alternatif rock’a, hip hop’tan R&B’ye etkilendikleri türlerden bir şeyler katmış. Penn Badgley ise müziklerinin D’Angelo ile Arthur Russell arasında bir yerde var olduğunu söylüyor Entertainment Weekly’e verdiği röportajlarında.

Soundcloud‘da dört şarkılarını bulabileceğiniz grubun 26 Şubat‘ta Kitsuné‘den yayınlayacakları albümlerine ismini veren ‘Stranger’ ise Nylon tarafından prömiyer edildi.

Şarkıları dinlerken Penn Badgley’nin vokalinin hem güzel hem de oldukça değişken olduğunu farketmekten kendimi alamadım, “Touch“da son derece ince ve kırılgan çıkan sesi “Centerfold“da çok daha karanlık ve neredeyse Paul Banks‘i andırır bir kalınlıkta geliyor kulağa. Grubu öne çıkaran şey tek başına Badgley’nin vokalleri değil elbette ama iyi vokallerin hiç bir zaman zararı olmaz. Yayınlanan beş şarkıdan benim favorilerim ise “Victim” ve “Stranger”.

MOTHXR gerçekten beni çok etkiledi, grubun ne kadar uzun süreli olacağını kestirmek mümkün değil ama isimlerini daha çok duyuracaklarını tahmin ediyorum. Fakat ilk albümleri için oldukça sabırsızlandığımı söylemem mümkün.