Fotograf: Erica Fkiaras 

Müzik dünyasındaki bir çok önemli gruba ev sahipliği yapan şehirlerden biri kuskusuz New York’tur. Özellikle de indie rock ve benzeri türlerde çalışmalarını sürdüren gruplar içinBrooklyn önemli bir anlam taşıyor. Ancak eyaletin diğer şehirlerindeki yerli gruplar da yaptıkları çalışmalarla gerek kendi çevrelerinde gerekse Brooklyn’de kendilerine yer bulabilmekte. Kaliteli söz ve müzikleriyle yavaş yavaş tanınırlığını arttıran More than Skies, örneginde olduğu gibi. More than Skies, Huntington, New York’tan müzisyen, söz yazarı, ve multi entrümantalist Adam James Tomlinson’in kisisel müzik projesi olarak 2006’da hayata geçti. Fakat Adam’ın müziğe olan ilgisi ve çalışmaları küçük yaşlardan başladığını belirtmekte fayda var. The Beatles’in kişisel olarak Adam’ın müziğe başlamasında çok büyük bir katkısı olsa da, Elliot Smith ve Wilco gibi müzisyenler ve grupların da etkisi fazlaca hissedilebiliyor. Indie-folk/rock türünde degerlendirilebilecek olan More than Skies, Adam’ın kendi tanımıyla “angsty folk-rock” olarak da adlandırılabilir.

More than Skies, kişisel proje olmasından ötürü bir çok farklı müzisyenin albümden albüme ve konserden konsere Adam’a eşlik etmesiyle tam bir varlık buluyor. Projenin ilk EP’si “The Liar, The Puppet, The Fox”, 2011’de Bandcamp aracılığıyla yayınlandı. EP aynı zamanda, More than Skies’in kendine özgü albüm yayınlama formatı olan kaset şeklinde sınırlı sayıda mavi ve altın rengi seçenekleriyle de dinleyenlere sunuldu. Adam, 2012 yılında “A Basement in Dix Hill” adındaki altı cover’dan oluşan çalışmasını yine Bandcamp üzerinden yayınladı. Aynı yıl ilk albümü “I am Only Above the Ground” ile müzik tarzını oturtan More than Skies, bu sefer uzunçalarını Bandcamp’ın dışında Spotify ve CD formatında da beğeniye sundu. Albüm, melodik, canlı bir atmosferin yanında şarkılardaki sakinliğe eşlik eden davul ağırlıklı doruk noktalarını barındırıyor.

Bu yılın mart ayında çıkan ve kişisel olarak benim favorilerim arasında yer alan  More than Skies’ın kendi adını verdiği ikinci uzunçaları 24 sarkı barındırmakta. Albüm Bandcamp’in yanı sıra 100 adetten oluşan pembe kaset şeklinde de dinleyicilere sunulmuş. 24 şarkı belki ilk başta çok uzun ve zor dinlenebilecek bir albüm hissi yaratsa da bu durumun aksine çok kolaylıkla ve zevkle dinlenebilecek bir çalışma bekliyor sizleri. 24 şarkının tek bir albümde yayınlanma nedenin ise Adam’ın tüm bu parçalar ile birbiriyle bağlantılı bir hikayeyi bizlere anlatmak isteği olduğunu öğreniyoruz.

Albüm indie’den folk ve punk’a kadar bir çok farklı türden tınıları barındırarak ve değişik ruh hallerine hitap etmekte. Albümün açılış şarkısı “Careful the Balloons Don’t Slip Through Your Fingers”‘ın yumuşak ve sade gitar tınılar eşliğinde melankolik bir havada başlaması ve ilerleyen sürede çello ve kemandan gelen neo-klasik dokunuşla daha canlı ritmlere evrilmesi, ilerleyen şarkılar için büyük bir ipucu veriyor bizlere. “Euphoria”‘daki sakin vokal, Adam’ın sesiyle müzik bütünlüğünü ortaya koyan parcalardan biri. Bitiş şarkısı olan “New Year’s Retribution”, bünyesindeki çello ve keman notalarının gitarla birleşmesi de albümdeki döngünün varlığını ortaya koyuyor.

Son albüm yayınlandığından beri More than Skies, New York’ta özellikte Brooklyn ve Manhattan’da bir çok sahnede yer aldı. Konserlerine solo ya da full band performanslarla devam eden More than Skies, dinlerken pişman olmayacaksınız.

More than Skies’ın yayınlanan tüm albümleri morethanskies.bandcamp.com’dan dinleyip, indirilebilirsiniz. Bunun yanı sıra da yayınlanan uzunçalarlara Spotify’dan da ulaşabilirsiniz.