Müzik tarihinin bazı dönemlerinde müzik akımları sadece müzisyenler tarafından yaratılmayabilir. Buna en iyi örnekleyenden biri 80’lerin sonunda başlayıp 90’lı yıllarda Seattle Sound’unun oluşmasında perde arkasında yer alan Sub Pop plak şirketinin kurucusu olan Bruce Pavitt’tir. 1986 yılında Seattle’da kurulan Sub Pop, ününü Nirvana, Soundgarden, Mudhoney ve birçok Seattle alternatif rock gruplarıyla yaptığı ilk dönem albüm anlaşmalarıyla kazanmıştır. Devam eden süreçte ise tam anlamıyla kimliğini oturtup grunge olarak bildiğimiz müzik tarzını Seattle Sound’u ile bağdaştırma adına önemli ilklerden birine imza atmıştır. Uzun yıllardır süregelip günümüze ulaşan müzik yolculuğun ise hala belirli bir çizgide ilerliyor olmasını hala hissediyor olmak gerçekten çok güzel! Metz’i tanıtmadan önce Sub Pop bünyesindeki müzisyenlerin meraklılarını www.subpop.com/artists adresine bakmalarını tavsiye ediyorum.

Bu yazımda tanıtacağım grup Sub Pop’ın çizgisini iliklerimize kadar hissettirmeyi başarabilen Toronto çıkışlı noise rock üçlüsü Metz’dir. Metz ismi grup üyelerinin de herhangi bir bağdaştırmada bulunamadığı gibi Fransa’nın Lorraine bölgesindeki şehirlerin birinden geliyor. Grubun yakın tarihlerde çıkarmış oldukları ‘Metz’ ve ‘Metz II’ olarak iki tane albümleri var. Albümleri dinleyince ilk hissettiğiniz şey sanırım agresiflik olacaktır. Bu agresifliğin içindeki yalın anlatımları ise grubun punk rock ve grunge temelli olduklarını gösteriyor. Herşeyden önemlisi aslında Metz’i dinleyince hissettiğiniz en önemli şeyler grubun enerjisi ve ruhu! Gerçekten bu ikisinden biri eksik olunca olmuyor, ikisi birlikte oluncada ortaya Metz gibi gruplar çıkıyor işte.

Grup hakkında kafanızda küçük bir resim oluştuğuna inanaraktan yazımı Metz’in ‘Wasted’ şarkısına çektikleri klip ile Seattle radyo istasyonu KEXP stüdyolarında sergiledikleri canlı performansıyla bitirmek istiyorum.