Önceki yazımda olduğu gibi, bu yazımda da Kanada’yı terk etmeden bilinmesi ve dinlenmesi gereken başka bir gruptan bahsedeceğim: Majical Cloudz.

Majical Cloudz, Montreal’den şarkıcı ve söz yazarı Devon Welsh’in projesi. 2010 yılında, Matthew E. Duffy’nin de projeye dahil olmasıyla 2010’da çalışmalarına başladı. 2011’de Earth to a Friend/ Mountain Eyes EP’sini yayımladılar. İlk uzun albümleri ‘II‘ da aynı yıl piyasaya sürüldü. Bu albümün yayımlanmasından hemen sonra ise Matthew E. Duffy projeden ayrıldı.

Duffy yerine ise Matthew Otto geldi ve Welsh ile birlikte 2012’de Turns, Turns, Turns EP’sini yayımladılar. Bir yıl sonrasında Matador Records etiketiyle gelen ve benim de favorim olan ikinci LP ‘Impersonator‘ ile harika bir başarı yakalayıp büyük beğeni topladılar. Majical Cloudz’ın türü elektronik ve indie pop olmasına rağmen, müziklerini bu tarzda müzik yapanlardan ayıran özelliği ise minimalliğinin boyutu. Her şarkı kendi içinde sadece birkaç enstrümanla icra edilen, çok sade ritimler barındıran ve Welsh’in çok kuvvetli sesiyle harmanlanan parçalar. Albümdeki en başarılı şarkılardan biri olan “Childhood’s End”in klibini ilk gördüğüm zamanı hatırlıyorum. Video ve şarkı sözlerinin uyumunun vermiş olduğu depresifliğin çok üst seviyede olduğu bariz. Bunun aslında albümün ve belki de Majical Cloudz’ın kendisinin ana teması olduğunu söylemek de mümkün. Albümdeki diğer sevdiğim parça ise “Bugs Don’t Buzz” da aynı duyguları veren, çok yalın piyano melodisinden oluşan bir şarkı. Albümdeki diğer şarkılar da ölüm, aile ve arkadaş ilişkileri gibi konuları ele alıyor.

Bu albümle birlikte Devon Welsh, Grimes ile çalışmalarda bulunmaya başlıyor ve birlikte birkaç kez aynı sahneyi de paylaşıyorlar. Grimes’ın mis gibi ‘Nightmusic‘ şarkısı, Devon ile çalışması sonucu ortaya çıkıyor. Bunun dışında da Majical Cloudz, Lorde’un 2014 Kuzey Amerika turunun açılış grubu olarak yerini alıyor.

Geçtiğimiz haftalarda ikinci LP’lerini 16 Ekim’de yayımlayacaklarını duyuran Majical Cloudz, bize “Are You Alone?” diye sorarak aslında yine bir karanlık albüm sinyali veriyor gibi görünüyorlar. Keza, albümden ilk singleları “Silver Car Crash”i de yayımlayan ikiliden Welsh, parçanın adının nereden geldiğini de Tumblr hesabından kısaca özetledi. İsim, Andy Warhol’un Death and Disaster Series’indeki Silver Car Crash (Double Disaster)’dan esinlenilmiş. Devon’a gore Warhol’un resimleri farklı ögeler ve çifte anlamlar içeriyor. Welsh, Warhol’un resimlerine her baktığında Warhol’un “Ölümden sonra ne olacak?” sorusunu sorduğunu düşünüyor. Bu bağlamda, Silver Car Crash şarkısının da çifte anlamı olduğunu düşünüyor.

Bu yeni albümle ilgili beni en çok heyecanlandıran başka bir bilgi ise günümüzün en iyi genç bestecilerinden ve kendisi de bir Kanadalı olan büyük yetenek Owen Pallett’ın da albüme katkısı olduğunu öğrenmek. Şarkılara davul, keman ve piyano gibi enstrümanları yerleştiren Pallett da Welsh’in minimalliğe verdiği önemi o kadar iyi biliyor olacak ki kendi si de ifade ettiği üzere şarkılara gereksiz herhangi bir şey koymak istememiş.

Her ne kadar şarkılarının güzelliği söz ve müziklerin derinliği ve depresifliğinden geliyor olsa da ilginç bir şekilde Devon Welsh, Twitter paylaşımlarından öyle gibi durmuyor. Her hâlükârda, Majical Cloudz her an takip edilmesi ve dinlenmesi gereken bir ikili.

SOUNDCLOUD | FACEBOOK