19.yy sonlarında yeni enstrümanların icadıyla başlayan elektronik müziğin yolculuğu 90’lı yıllarda İngiltere’yi vurduğunda UK Garage ile tanışmıştık. Teknolojinin gücüyle hiç olmadığı kadar popülerlik kazanan, dubstep tarzına da yön veren mimarlardan biri olan UK Garage,  r&b, hip hop, deep house ve drum and base tınılarıyla zaman içerisinde kendi kimliğini oluşturan bir tarz haline gelmişti. Ardından 2000’li yıllara geldiğimizde ise Londra gettolarında tohumlanan ve kirli anlamına gelen UK Garage takipçisi Grime ile karşılaştık. İşte bugünün keşif sahnesinde ise Grime’in içinde yer alan Jammer lakaplı müzisyenin ‘Better Than’ isimli şarkısına yaptığı remix’le tanınan Amerikalı elektronik müzisyeni Lorn ile tanışacağız.

İlk albümü 2010 yılında ve ‘Nothing Else’ adıyla, Flying Lotus‘un Los Angeles bazlı şirketi Brainfeeder etiketiyle piyasadaki yerini almıştı. Brainfeeder’ın Los Angeles dışından imzaladığı ilk albüm olmasının yanında, Lorn ilk albümünü çıkardığında henüz 23 yaşındaydı. Yaş ve müzik dengesini kurmak tam olarak mümkün olmasa bile erken yaşta böyle örnekleri görmek bizler için bir hayli heyecanlı olabiliyor. Karanlık ritimlerin içinde yükselen basların etkisini fazlasıyla hissedeceğiniz ilk albümden küçük bir mix’i dinleyerek Lorn’nun genç yaşta çıkardığı yaptıkları hakkında fikir sahibi olmaya başlayabilirsiniz.

Lorn‘nun ikinci albümü ise bünyesinde Fink, Jaga Jazzist, Amon Tobin gibi farklı tarz müzisyenleri bulunduran Ninja Tune etiketiyle çıktı. 2012 yılında çıkan ‘Ask The Dust’ albümünün ismi Amerikalı John Fante‘nin 1939 çıkışlı ünlü romanından gelmektedir. Albümdeki duyduğumuz kalın tonlu vokallerin Lorn’a ait olması ise elektronik müzikte yeni olarak nitelendirebileceğimiz bir durum yaratıyor. Klipleriyle de ayrıca dikkat çeken Lorn’nun şarkı-klip uyumuna ayrıca göz gezdirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Son albümü ‘Certain Limbs’ ise geçtiğimiz yıl tekrardan Ninja Tune etiketiyle sevenleriyle buluştu. ‘Certain Limbs’ diğer albümlere göre daha kısa süreli formlarda ve daha fazla şarkı bulundurarak karşımıza çıkıyor. Albümde bulunan yirmi şarkının baştan sona dinlenmesini albümün hakkını vermeniz açısından özellikle tavsiye ediyorum. Tüm şarkıların belli bir çizgide içerisinde olması biz müzik severlere harika bir deneyim yaratıyor!

Albümü baştan sona dinleyişimde ilk hissettiğim şey albümün bütünüyle soundtrack atomosferi içerisinde oluşuydu. Daha detaylı yaptığım araştırma ise hislerimin doğruluğunu kanıtlar yöndeydi. 13 Aralık 2013’de ülkemize PS4 lansmanı ile sunulan iki oyundan biri olan Killzone:Shadow Fall aksiyon oyununun soundtrack’lerinde Tyler Bates ile Lorn ortaklığı bulunuyor. Oyunun müzik yapım aşaması ve soundtrack meraklılarını aşağıdaki videolara alalım…