K

eşif Sahnesi’nin yeni konuğu son yıllarda caz dünyasının belki de en ilginç albümlerinden birine imza atan Los Angeles doğumlu Kamasi Washington oluyor.

34 yaşındaki müzisyen henüz 13 yaşındayken babasının piyanosunun üzerinde duran soprano saksafonu ile müzik yolculuğunu başlatmıştı. Saksafon ile ilk defa tanışmış olmasına rağmen o sıralar en sevdiği şarkılardan biri olan ”Sleeping Dancer Sleep On”ı çalmış olması ise müzisyenin daha küçük yaşlarda geleceğinin parlayacağını gösterir nitelikte.

Genç müzisyen, prestijli Hamilton Müzik Akademisi‘nde tanıştığı tenör saksafon, Multi School Jazz Band’e katılıp sahnelere adım atmasına sebep oldu. Kamasi, sahneleri sevmiş olmalı ki daha sonrasında çocukluk arkadaşlarıyla (şuan ki grup kadrosunda da yer alan) The Young Jazz Giants adı altında ilk grubunu kurdu. Adım adım ilerleyen Kamasi Washington’ın sıradaki durağı bulunduğu şehrin önemli kolejlerinden biri olan University Of California‘da yer alan müzik ve kültürün ortada buluştuğu etnomüzikoloji bölümü oldu. Okulun ilk yazında bölümden öğrendiği farklı kültürlerin müziklerini de yanına alan müzisyen, The Young Jazz Giants grubu ile ilk albümünü çıkardı. Üniversitenin ikinci yılına geldiğinde ise sanatçı ilk ulusal turunu ünlü hip-hop sanatçısı Snoop Dogg ile yaparak genç yaşta ulaşılması zor bir tecrübeyi kazandı. Daha sonrasında efsaneleşmiş caz trompetçisi Gerald Wilson‘ın grubuna katılmayı başaran müzisyen ardından R&B sanatçısı Raphael Saadiq ile ilk uluslararası turuna çıkarak profesyonel müzik kariyerinde artık hatırı sayılır bir yerde olmayı başarmıştı.

Kamasi Washington, bünyesinde Gaslamp Killer, Thundercat, Flying Lotus gibi önemli isimleri bulunduran Brainfeeder çatısı altında “The Epic” albümünü uzun çalışmalarından sonra geçtiğimiz mayıs ayında sevenleriyle buluşturdu. Benim de sanatçıyla tanışmama sebep olan “The Epic”, ismine yakışır şekildebirbirinden kıymetli şarkıları 3 cd ve toplamda 3 saatlik süreye yerleştirmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

The Guardian ve Pitchfork‘un 2015 yılının en iyi albümleri listesine koyduğu “The Epic“, ayrıca bulunduğu şehrin LA Weekly, Los Angeles Times gibi yayınlarından da övgüleri toplamayı başardı. Kamasi Washington‘ın müziği, caz ile ilgili olmanıza gerek olmayacak şekilde dikkatinizi çekebilme özelliğini barındırıyor. Smooth caz müziğin genel hatlarıyla alışageldiğimizin aksine 10 kişiyi aşan müzik topluluğu size cazda pek eşine rastlamadığımız yoğun bir sound sunuyor. Kamasi’nin müziğinin takdire şayan başka bir özelliği ise albümde yer alan enstrümanların muntazam dağılımıyla karşınıza çıkması diyebilirim. Birbirlerine harikulade yerler bırakan müzisyenlerin içinde sıra Kamasi’ye geldiğinde ise müzik bambaşka yerlere ulaşıyor… “The Epic” albümü, caz kökenli olup R&B, soul, funk gibi birbirinden zengin tarzları içinde barındırmasıyla bu senenin en renkli albümleri arasında..