D

aha debut albümünü yayınlamamasına rağmen Ben Howard ile turneye çıkan, Spotify‘da 10 milyon dinlemeyi aşan ve 2016 Brit Awards‘da Critics Choice Award‘u kazanan genç yetenek Jack Garratt, bu haftaki Keşif Sahnesi konuğumuz.

Jack Garratt, daha geçen seneye kadar Soundcloud hesabındaki bir kaç bin kişiye ulaşıyordu, fakat 2015’in son demlerine yaklaştıkça, turneleri yok satıyor, BBC Radio müziğini playlistlerinden düşürmüyor ve İngiliz halkı beat’lerini sürekli mırıldanıyor. Bunun nedeni ise piyasanın aradığı yeni “alpha male” boşluğunu “urban/alternative” çalışmaları ile doldurması.

Kariyerini 2009’da BBC Radio sunucusu Zane Lowe ile başlatan Garratt, “Worry” adlı parçası ile radyolarda yer almaya başladı. Zane Lowe bu parçayı “next hype”ı olarak seçti ve Garratt’ın ismini dünyaya duyurmaya başladı. Multi instrumentalist olması, kariyerinin hızlı gelişimi için çok önemli bir sebep oldu. “Worry” gibi electronic tabanlı bir parçadan sonra Disclosure‘un Latch‘ini akustik bir biçimde coverlaması hitap ettiği kitlenin çok geniş bir alana yayılmasında yardımcı oldu.

Geçtiğimiz senelerde, belirttiğimiz başarılara ulaşmasına rağmen asıl patlamasını bu sene yaşadı. Ben Howard ile turneye çıkması ve “Breath Life” gibi muhteşem bir single yayınlaması, herkesin adını duymasına neden oldu. Breath Life’ta yeteneğini bir kez daha kanıtladı ve debut albümünü yayınlamadan önce zirveye ulaştı. Jazz/Electronica/R&B türlerinin tınılarını “Breathe Life”da harmanlayan Jack, bana kalırsa Brit Award’u bu single’ı ile kazandı. “Weathered” ve “Chemical” gibi daha akustik ve enstrümental parçaları da katkı sağlamıştır, fakat “Breath Life” gerçek bir başyapıt.

Jack Garratt’ı başarılı kılan tek şey müziğinin kalitesi değil. Sahnedeki performansı gerçekten çok tatmin edici. 3 enstrümanı aynı anda çalmasına rağmen, tutkulu bağrınışları, beatlerinin yarattığı ortamda kıvranması ve funk sololarını atarken yüzünü tatmin ile buruşturması dinleyeni kendine bağlanıyor. Experimental çalışması ve her performansının birbirinden farklı olması da başka bir pozitif yanı.

Bu özelliklerini en iyi yansıttığı performansı, ağzınızı açık bırakacak. Performansın sonundaki solo bu seneki kişisel favorim.

Gür sakallı, yetenekli ve tutkulu Jack Garatt, 19 Şubat’da ilk albümü “Phase”i Island Records‘dan piyasaya sunacak.

Albümün detaylarını paylaşan sanatçı, tracklist’i de bizlerle paylaştı. Albüm şöyle oluşacak;

‘Coalesce (Synesthesia Pt. II)’
‘Breathe Life’ 
‘Far Cry’ 
‘Weathered’ 
‘Worry’ 
‘The Love You’re Given’ 
‘I Know All What I Do’ 
‘Surprise Yourself’
‘Chemical’ 
‘Fire’ 
‘Synesthesia Pt. III’ 
‘My House Is Your Home’

BRIT Awards‘ın onuruna layık görülen ve BBC’nin favorisi olan bu yetenekli sanatçıyı, albüm lansmanından sonra dünya turnesinde görebilirsiniz. Ülkemize uğramasa da Avrupa veya ABD seyahati düşünen okuyucularımıza şiddetle öneririm.