İ

skandinav sanatı son zamanlarda ülkemizde oldukça fazla ilgi görmeye başladı. Gerek resim gerek müzik kollarından ülkemizde dalga dalga şiddetini arttıran sanatçılardan biri ise bu hafta sonu Salon’da dinleyeceğimiz Jaakko Eino Kalevi.

İskandinavya denince akla iklimi, güzel ruhlu insanları ve estetik yapıları gelir. Tüm dünyaya örnek hareketler sergileyen İskandinav ülkeleri, bu sıralar sanatı ile ön planda. Salon’a konuk olacak Jaakko Eino Kalevi de bu akımın öncülerinden biri. Finlandiya’dan gelen haberler bizi çoğu zaman ya mutlu eder ya da şaşırtır. Jaakko’da beklentimizi karşılayan müzisyenlerden biri. Çünkü sanatçının asıl işi zamanında tramvay şöförlüğüydü. Zannediyorum ki yolculuk sırasında oldukça sıkılan Jaakko, çözümü müzik yapmakta bulmuş.

Jaakko Eino Kalevi’nin tarzı synth pop’tan doğuyor. Soğuk iklimin hissiyatını notalara taşıyan sanatçı, dinleyene farklı iklimler içinde bir sıcaklık bulmayı öğretiyor ve synth’in önderliğinde bizleri kendi hayal dünyasında misafir ediyor. 2010’da “Modern Life” adlı albümü ile piyasaya çıkan sanatçı, “Macho” ve “Flexible Heart” adlı parçaları ile müzik eleştirmenlerinin dikkatini çekti. “Macho”da Fransızca sözleri synth ile süsleyen, bana kalırsa biraz da La Femme’i andıran müzisyen Finlandiya’da ismini duyurmaya başlamıştı bile.

Geçen sene yayınladığı kendi ismini taşıyan albümü ise sanatçının müzikal değişimini göz önüne serdi. Albüm soft’tan deneysele, synth’ten elektroniğe büyük bir renk perdesinde çalışmalar sunuyor.  Albüm müzik eleştirmenleri tarafından hayli yüksek puanlar topladı.

Finlandiya’nın en iyi tramvay şöför müzisyeni, tam bir janr cambazı Jaakko Eino Kalevi’yi kaçırmak istemeyenleri bu Cumartesi akşamı Salon’a bekliyoruz!