Soul müziği; 1950’lerin blues, jazz ve gospel (siyahilerin kiliselerde org ve piyano eşliğinde yaptıkları din ağırlıklı vokal doğaçlamaları) tarzlarının karışımı olarak bilinen vokal ağırlıklı bir tarzdır. Zaman içerisinde yeni müzik tarzlarının doğmasıyla soul müziği de etkileşimler içine girmiştir. Tarzın değişimi 90’lı yıllara kadar blue-eyed, motown, psychedelic ve smooth soul gibi bir yol izledi. 1990’ların sonuna geldiğimizde ise içerisinde jazz, funk, hip-hop ve fusion tarzlarını barındıran ve daha renkli bir sound’a sahip olan neo-soul ile tanışır olduk. İşte bu yazımda da sizlere son yılların modern soul müziği olarak bilinen neo-soul müzikleriyle Hiatus Kaiyote’den bahsetmek istiyorum.

Hiatus Kaiyote dörtlüsü 2011 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde müzik yolculuğuna başlamıştır. Grubun üyeleri; ön plandaki vokal ve gitarıyla Nai Palm, bass gitarda Paul Bender, davulda Perrin Moss ve klavyede bulunan Simon Mavin’den oluşmaktadır. 2012 çıkışlı ilk albümleri ‘Tawk Tomahawk’ adıyla çıkmıştır. Yukarıda neo-soul tarzına yönelik açıklamamdaki gibi grubun müziği de modern jazz ögelerinden sambaya, funk’tan deneyselliğe kadar giden geniş bir yelpaze içerisinde. Albümdeki dikkat çeken şarkılardan biri olan Q Tip ortaklığındaki ‘Nakamarra’nın Grammy Ödülleri’ne aday gösterilmesi ise grubun daha fazla insanlar tarafından dinlenmesi açısından önemli bir faktör oldu.

Grup, 3 yıllık aradan sonra grup ikinci albümü olan ‘Choose Your Weapon’ı Flying Budha etiketiyle piyasaya sürdü. Albümün prodüktörlüğünde Nas, Fergie, Nelly Furtado ve Amy Winehouse gibi isimlerle çalışmış Amerikalı Salaam Remi bulunuyor. İlk albüme göre deneysellikten daha uzak oluşları albümü bütünlük içerisinde dinlenmesi açısından çok daha iyi hale getirmiş. Bu renkli bütünlük yanında Nai Palm’in vokallerindeki ani ton değişimleri ve iniş çıkışları soul tarzındaki genel havayı fazlasıyla vermiş diyebilirim. Mayıs ayında çıkan bu albümleri sayesinde tanıştığım ve severek dinlemeye başladığım grubun son çalışmasında yer alan en sihirli şarkılarından biri olan ‘Breathing Underwater’ı dinleme sırasını ise şimdi sizlere bırakıyorum…

Grubu daha yakından tatmak isteyenlere güzel bir haber vererekten yazımın sonunu getiriyorum. Hiatus Kaiyote, İKSV’nin düzenlediği 22.İstanbul Caz Festivali’nin kapanış partisinde 15 Temmuz günü sahne alıyor! Detaylar için buraya alalım.