A

tmosferin elektronik beat’lere aktarılmasını keşfeden Haelos, yaptığı karanlık lakin bir yandan da büyüleyici müziği ile adından daha fazla söz ettireceğe benziyor.

2014’ün sonlarında Arthur Delaney, Lotti Benardout ve Dom Goldsmith tarafından kurulan elektronik grup Haelos, kariyerine Londra’da başladı. Yılın sonunda, sessiz sedasız “Dust”ı yayınladılar. Parça 90’ların trip-hop dalgasının son nefeslerinden biri olarak tanımlandı ve Haelos adada ismini duyurmaya başladı. 2015’te yola “Pray” ile devam ettiler ve Massive Attack – Portishead – The xx üçgeninin ortasında kendilerine yer bellediler. Grup Matador Records ile anlaştıktan sonra 18 Mart’ta ilk albümü Full Circle’ı yayınladı.

Haelos; zor günlerde başvurulan başucu kitabı gibi bir bakıma. Lotti’nin vokali insanı felsefik bir yolculuğa çıkarıyor. Grup bu yolculuğu minimal ve tempolu bir beat ile belirliyor, Lotti’nin ruhani sesi ile vitesi arttırıyor. Elektronik müziği olağanüstü bir vokal ile birleştiren Haelos, the xx’e nazaran “konuşmayı” daha çok seviyor. Enerjisini huzur ile birleştiren grup, özellikle “Separate Lives”,Pray” ve “Dust” parçaları ile yıla damgasını vuracak gruplar arasında. “Full Circle“, 2016’nın en başarılı çalışmalarından biri ve grubun geleceğe hızla ilerlemesinde yardım edecek bir albüm.

Haelos’tan birkaç parça dinlemek isteyenleri aşağıya alalım.