G

alaksiler arasında gezinmeye ne dersiniz? ‘Hadi canım!’ demeden önce iyisi mi iyi bir düşünün. Çünkü az sonra Glasxs ile tanıştığınıza oldukça mutlu olacaksınız!

Daha önceleri cover parçalar üzerindeki çalışmaları ile tanıdığımız Glasxs‘e detaylı bir biçimde göz atacak olur isek; Glasxs, Melis ve İnanç ikilisinden oluşuyor. İkilinin ilk bir araya gelmesi ‘No Lemon‘ adlı bir trip-hop grup ile olmuş, ama sonrasında Melis, Londra’da yüksek lisans için Müzik ve Ses Teknolojileri eğitimini tamamlamaya gidiyor. Orada ‘Cloud Shaped Cloud‘ adlı bir grup ile çalışmalara başlıyor. İnanç ise ‘Parfüm’ adlı bir grup ile çalışıyor. Fakat birbirlerinden bir türlü kopamayan ikilinin yolları bir kez daha birleşiyor. Beraber sahne almaya başlıyorlar ve Glass adında bir grup kuruyorlar. Sonra ne mi oluyor?

Heyecanlanmayın hemen. Grubumuz kozasından çıkmak istiyor, ama grup ismi birçok proje ile çakışıyor. Dijital platformlarda da bu sorun belirginleşmeye başlayınca olan oluyor ve grubumuzun ismi şu anki haline evriliyor. FKA Twigs, The Weeknd isim babası görevi gören örnekler oluyor. Ve bundan yola çıkarak, Glasxs ismini oluşturuyorlar. Değişen tek şey grubun ismi olmak ile de kalmıyor. Siz ‘ya ne oluyor, söyler misin?’ demeden önce bana bir tirbuşon uzatmaya ne dersiniz? Unutun gitsin! Çünkü hatırlamanız gereken ‘Hayaletler‘ ve ‘Mavi Toz Ormanda‘ adındaki bu iki tekli var.

Bu iki teklide de o mistik vokaller tadı damakta bırakıyor. Ardından ‘Planet Reverse‘ adlı albümleri ile İngilizce vokaller bize selam çakıyor! Çak bi beşlik! Bu albüm içerisinde birçok şarkıya klip çekiyorlar. Kliplerin ardında Orçun’un imzası var.

Planer Reverse‘ adlı albümü ile benim gönlüm feth oldu. Bence sizin de olacaktır. Ve bilindiği üzere bağımsız müzik çok zor bir iş. Her şeye rağmen iyi şeyler hep bir gün mutlaka ön plana çıkıyor! İşlerini öyle bir aşk ile yapıyorlar ki; geçmiş dönemde ‘Mavi Toz Ormanda‘ adlı teklileri için thunderclap ile farklı bir yol kullanarak bir kampanya başlatmış ve tekliği bu şekilde yaygınlaştırmaya çalışmışlar.

Uzun lafın kısası; dönerken beni Merkür’den alırsınız!