K

eşif sahnemizin en yeni konuğu, bilinçaltımızı anlamsız ve rotasız araba yolculuklarından, cosmic gezintilere sürükleyecek bir grup; exmagician.

Rotamızı Kuzey İrlanda’ya çevirdik ve yeniden yapılanmaya giren bir ikili bulduk. “exmagician” projesini başlatan Daniel Todd ve James Smith. Bu isimler bazı okuyucularımızın kulaklarını kıpırdatmıştır, nedeni ise bu iki arkadaşın 2011 senesinde “Cashier No:9” çatısı altında müzikseverlere malzeme çıkarıyor olmasıydı. Hatta “To The Death of Fun” adlı albümleri, NI Müzik Ödülleri’nde “En İyi Albüm”e aday gösterilmiş, The Irish Times da 2011 yılının en iyi albümlerinden biri olarak belirtmişti. Maalesef Cashier No: 9 dağıldı, fakat Smith ve Todd çalışmalarına “exmagician” adı altında devam etmeye karar verdi.

exmagician, 20 Kasım’da yeni bir yapılanma olarak piyasaya “Kiss That Good Wealth Goodbye” adlı EP’leri ile adım attı. EP dört parçadan oluşuyor ve her parça farklı türlerin izini taşıyor.

James ve Daniel’ın malzemesini keskin çizgilerle oluşan bir çerçeveye sokmak çok zor ve yanlış olur. Çalışmaları blues’dan synth-pop’a kadar bir çok kulvarda boy gösteriyor ve sonuç olarak mükemmel bir harmanlamanın meyvesini sunuyor.

EP’nin ilk şarkısı olan “Kiss That Wealth Goodbye” blues bir beat üzerine kurulu, puslu folk riffleriyle cilalanmış, shoe-gaze bir parça. Bana biraz “Beady Eye” ın ilk çalışmalarını hatırlattı, fakat eski Oasis üyelerinden farkları, cosmic pedal ve synth efektleri kullanıp tekdüzeliği bozmuş üzerine güzel bir tat bırakmış olmaları. Bir yandan folk bir vokale sürüklüyor bir yandan da pedal ve efektlerin yardımı ile bilinçaltını sonsuzluğa doğru sürüklüyor.

EP’nin ikinci parçası, “Place Your Bets” pedal ve synthesizer’ın ikili bir çalışması. Açılış parçasına göre daha down-beat ve vokal ağırlıklı, “Smile To The Gallery” ise tam bir dönmedolap. Yetenekli ikili, bu şarkıyı Pedal, synth ve puslu gitar riffleri üzerine döndürmüş. EP’ni en yavaşı ve en sürükleyicisi bana göre. Temposu ve tınıları bir dalga tadında geziniyor, dinleyeni exmagician’a daha çok bağlıyor. EP’nin kapanışı ise Beatles-vari bir beat ile gerçekleşiyor. “Tear On Let Off Some Steam” experimentaldan uzaklaştıkları, cosmic dalgalanmalara adanmış bir parça. Tame Impala’yı da hafiften çağrıştırdığını belirtmem gerek.

Anlaşıldığı üzere “exmagician”, tanımsız bir grup. EP’lerinin altyapısını kendilerine has bir şekilde biçimlendirmiş ve her şarkıda farklı bir tutam enstrüman serpiştirmişler. Ürün olarak da çok dinamik, sürükleyici ve cezbedici bir debut EP’ye sahip olmuşlar. Özgüven dolu ve kararlı çalışmanın güzel bir örneğiyle piyasaya adım atan ikili, EP’lerini, benim uzun açıklamalarıma nazaran Tırnak altında biriken pisliği müziğe döktük.” diye kısa ve öz bir açıklama ile tanımlamış.

Dört parçadan oluşmasına rağmen, dinlerken kendimi uzun bir yolculukta hissettim. Yolculuğum bazen bir kamyonette ilerledi, bazen de uzay mekiği içerisinde hissettim kendimi. Şimdilik kütüphanemde bir EP’leri olmasına rağmen, gelecek çalışmaları için büyük bir yeri boş bırakmakta fayda var.

Facebook | Twitter | exmagician.com