Ülkemizde süregelen konserlerin son zamanlarda gösterdiği çeşitliliğin ajandalarımızı renklendirmesi tüm heyecanıyla ile devam ediyor. Kasım ayının en özel konuklarından biri olan Dawn Of Midi bir önceki yazımda olduğu gibi tekrardan konser öncesi keşif sahnesine konuk olarak sizlerle buluşuyor.

2007 yılı Brooklyn bazlı grup, klasik bir jazz triosu gibi kontrbas, piyano ve davuldan oluşmasına rağmen ortaya koydukları müzikleriyle durumun şaşırtıcılığını ortaya çıkarıyor. Bas gitarda Aaakaash Israni, piyanoda Amino Belyamani ve davulda Qasim Naqvi’den oluşan grubun etnik kökeni belki de müziklerinin bu şekilde farklı olmasını sağlayan Hindistan, Fas ve Pakistan’a dayanmaktadır. 2006 yılında California Sanat Enstitüsü’nde tanışan grup üyeleri yaptıkları tenis maçlarından sonra gelen doğaçlama müzikle birlikte Dawn Of Midi kimliğini elde ettiler. Grubun ilk albümü olan “First” ise 2010 yılında Accretions etiketiyle deneysel ve doğaçlama ezgilerinin oluşturduğu yapıyla kendini gösteriyor. İlk dinlenişte free jazz etkilerini oldukça hissettiren albüm, enstrümanların piyano üzerindeki dağınık haliyle karşımıza çıkıyor. Piyanoyu içinde barındıran bir trionun yansımalarını gösteren First albümü meraklılarını şöyle alalım.

2013 yılına geldiğimizde gruba asıl ününü kazandıran ve free jazz etkilerinin ilk albüme göre azaldığını hissettiğimiz “Dysnomia” albümü ile buluşuyoruz. Kırk altı dakikalık dj setini andıran albümün baştan sona giden kusursuz bütünlüğü albümün en çok dikkat çeken özelliklerden biri oluyor. Bu yüzden “Dysonmia” ancak baştan sona dinlendiği zaman gerçek hissini veren gücüyle meraklılarını burada bekliyor.

Albümde dikkat çeken başka bir detay ise ortaya konulan şarkıların minimal yapılarla kendini göstermesi. Basit davul ritimleri, birkaç perdede kendini tekrarlayan kontrbas ve bazen tüm şarkıda aynı ezgi üzerinde giden piyano notaları…Bu minimal yapıyla çıkan şarkılardan oluşan albümün en can alıcı yanı ise albümün ritim üzerine gitmesi oluyor. Geleneksel jazz ögelerine yeni bir soluk getiren bu özellik, ileriki yıllarda belki de albümün önemini bizlere tekrardan hatırlatacaktır. 2014 yılında Alman prodüktör Nils Frahm’ın turnesine eşlik etme şansı yakalayan grup, Nils’in ve Olafur Arnalds’ın başını çektiği Ereased Tapes bünyesine katılarak kendilerine güzel bir yer edinmeyi başardılar. The New Yorker, NPR Music ve BBC Radio tarafından 2013 yılının en iyi albüm adaylığına gösterilen Dawn Of Midi İstanbul’daki severleriyle 12 Kasım gecesi Salon IKSV’de buluşuyor.