C

ross Record, birçok kişinin ne yazık ki henüz bilmediği ancak “Wabi-Sabi” ile yılın en iyi albümlerinden birini çıkarmış olan bir ikili. Evli çift Emily Cross ve Dan Duszynski, müzik maceralarına birbirlerinden bağımsız olarak Chicago’da başlıyorlar. Cross Record kurulduğu zamanda bünyesinde farklı müzisyenleri barındırıyordu. Ancak ikili, evliliklerinden sonra 2014 yılında tüm her şeylerini geride bırakıp Texas’a taşınma kararı aldıklarında, Cross Record’un ikili olarak müzik kariyer yeniden başlıyor. Şimdi de kendileri keşif sahnemizin sıradaki konuğu…

Cross Record’ın 2013 yılında çıkan ilk albümleri “Be Good“. Ancak daha fazla kişi tarafından duyulmalarını ve beğenilmelerini sağlayan albümse gecen ocak ayında Ba Da Bing etiketiyle cikan “Wabi-Sabi”. Şarkıların Spotify’daki dinlenme sayıları minimum seviyede tatmin edici olsa da pek tanınmamalarından kaynaklı olarak albümün ve ikilinin hala hakkettiği değeri görmediğine inanıyorum. Ancak bu çok yakın bir zamanda büyük bir kitleye ulaşmayacaklarını göstermez. Iggy Pop’ın, bu ayın başındaki BBC Radio 6 Music programında “Wabi-Sabi”ye övgüler dizmesi ve albümü yılın en iyilerinden biri olarak nitelendirmesi buna kanıt olarak gösterilebilir.

cross_record

“Wabi-Sabi”, yüksek derecede sanatsal, minimal ve deneysel. Bu üç element de ikilinin kendilerinden kaynaklanıyor. Güzel sanatlar okuyan Emily, albümün kapağını süsleyen iki akrebi yeni taşındıkları evin banyosunda görüp anında fotoğraflamış ve sonrasında da albüm kapağına taşımış. Bunun dışındaysa, ikili her haliyle hazır söz ve müziklerle stüdyoya girmeyi tercih etmiyor. Hoş, stüdyoları kendi evlerinin içinde yer alıyor ki bu da onlara bir çok deneyim fırsatı veriyor. Örneğin, albümün açılış şarkısı olan “The Curtains Part“, defalarca yapılan doğaçlama müziklerin içinden seçilen bir parça. Albüm kaydıyla ilgili altı çizilebilecek bir başka bilgi ise Swans’tan Thor Harris’in de albüme katkı sağlamış olması.

Gerek sözlerdeki gerekse de müziklerdeki minimallik albümün tamamında gözlenebiliyor. Cross Record, 2014 ve 2015 yılları içinde bu albümü oluşturmuş, Yani şarkılar çokça eski şehirden, alışkanlıklardan, yaşantılardan kaçma ve yeni bir düzene uyum sağlama albümü. Şarkılar genellikle ya sabah erken saatlerde ya da gece geç saatlerde kaydedilmiş. Ki Emily Cross’un o rahatlatıcı fısıldayış ve hayali sesinden de bu anlaşılabiliyor. Buna zıt olarak da gayet ağır ve melodik gitar ve davul tınıları da albümü sakin olmasının yanı sıra gayet canlı da kılıyor ve insanı bu şekilde farklı açılardan etkileyebiliyor.

Albümün diğer dikkat çeken şarkıları “Steady Waves” ve “High Rise“. İkisinde de Emily Cross’un insanı dünyadan koparıp başka yerlere götüren söyleyişinin dışında gitar ritmleri de başka bir enfeslik katıyor. Özellikle de “High Rise”taki gitar feci derecede bağımlılık yaratmaktadır.

Cross Record, kesinlikle dikkatle takip edilmesi gereken bir ikili. “Wabi-Sabi” ile kendi özgünlüklerini ortaya çıkaran ikili, çok zaman geçmeden geniş kitlelere yayılma yolunda.