B

iliyorsunuz, Zeytinli Rock Festivali geride kaldı. Bu tür festivaller ve benzeri organizasyonlar tıpkı Avrupa Futbol Şampiyonaları gibi geliyor bana. Yetenek avcıları o statlarda takım elbise ve beyaz yakalarını içerisine gömülür, heyecan verici yeni isim veya isimler ararlar vesaire.

Tabii, Zeytinli Rock Festivali ne bir Avrupa Şampiyonası idi, ne de biz o yetenek avcılarından idik. Fakat son bulacak bu etkinlik sırasında bilinen, takip edilen grupların dışında da çeşitli grupları ön plana çıkardı. Festivalin ikinci günü bir performans izledik. Uzun süredir takibinde olduğum ama “çıt” dahi çıkarmadığım o grubu uzaktan izler iken, beklediğim gibi bir performans ortaya koydular. Onlar güzel mi güzel İzmirli bir reggae grubu. Efsaneleşmiş reggae parçalarını yorumluyorlar. Pekiyi, kimden mi bahsediyorum dersiniz; uzatmaları da ne çok seviyorum, ama daha fazla uzatmayalım: onlar Cosy!

İdil Taneri yıllardır İzmir’de solo sahneler veriyordu. Onu tanıyorduk. Fakat Cosy’nin kurulması Umut Yumurtacı ile aldığı ortak karar ile oluyor. Grubumuz vokalde İdil Taneri, klavyede Murat Güçlü, gitarda Umut Yumurtacı, davulda Berk Gizer’den oluşuyor. Kadronun son halinden önce Utku Biroğlu ve Oğuzhan Kirazlı ile de çalışılmış.

Güzel İzmir’den çıkan nice güzel gruptan sadece biridir onlar. Vokalistleri İdil Taneri’yi dinlediğinizde uzun zamandır tüm dünyanın hep bir ağızdan aynı yanlışı söylediği “Amy Winehouse öldü!” haberini yalanlamak ister gibi oluyorsunuz. Ve buna inanmak istiyor iseniz de “Muppets Pub Art ve Sherwood’daki sahnelerini mutlaka bir inceleyin” derim. Çünkü hayır, hayır bu doğru değil. Çünkü Amy’nin öldüğü filan yok. İyice sapıttınız siz de efendim!

Reggae’nin Türkiye’de gerçekten bir sıçrama dönemi yaşadığını her geçen gün anlıyoruz. Yeni gruplar çıkmıyor, ama var olan gruplar gerçek bir gelişme eşiğinde. Son zamanlarda bunu fark eden çeşitli organizatörler ise çeşitli festivallerde alternatif müzik tür ve grup denildiğinde akıllara ilk reggae ve bu müziği icra eden sanatçılar geliyor diye düşünüyorum. Ne diyelim; akılları başlarına geç gelmiş gibi. Fakat işin tam da bu noktasında Zeytinli Rock Festivali’nde de gördüğümüz üzere 2013 çıkışlı “Cosy” adlı grubumuz gerçekten şahane işlere imza atacak gibi duruyorlar.

Henüz ne bir teklik, ne bir albüm ne de farklı bir şey yapmadılar. Yalnızca cover şarkılar üzerine çalışıyorlar. Bu zor, ama yine de bir albüm isterdik değil mi? Buraya iliştirelim. Belki bir gün bize, “yaptık işte, al sana!” diyecekleri gün gelir. Yani umuyoruz da çok da bekletilmeyiz.

Son olarak reggae bir yemek olsa idi, bizler obur mu obur, en obur, überobur olurduk. Özellikle de mönüde Cosy var ise!

(Kalkamıyorum, vinç çağırın lütfen!)