Keşif sahnesinde sadece yetenekli isimleri bulup sizlerle tanıştırmıyoruz aynı zamanda müzik tarzı ile bulunduğu küreye farklı bakış açısı kazandıran sanatçılar da ilgi odağımızda. Bunlardan biri de 2014 yılında Red Bull Music Academy‘in Tokyo ayağına katılan Mısır asıllı müzisyen ve prodüktör Bosaina. Kendisini geçtiğimiz hafta sonu RBMA’nin SonarDome sahnesine ilk kez canlı dinleme fırsatı yakaladıktan sonra bir de mini röportaj gerçekleştirdim (pek yakında sizlerle paylaşacağız). Solo projesinin yanı sıra bir çok farklı müzikal konseptte de karşımıza çıkan Bosaina’yı yanımıza oturtup sizlere tanıtmak istedim.

Moda ve sanat direktörlüğü eğitimi almasına rağmen kişisel dışa vurumunu bu şekilde gerçekleştiremeyeceğini 2013 yılındaki New York ziyareti sırasında anlayan Bosaina, yönelimini ve ilgisini hali hazırda içinde yer aldığı Mısırlı elektronik müzik kolektifi Kairo Is Koming (KIK)‘e kaydırır. Solo projesinin yanında Wetrobots <3 Bosaina ve Quit Together gruplarında da aktif olarak yer alan Bosaina, yoğun müzikal etkişiminin ardından Red Bull Music Academy‘e başvurdu ve binlerce aday arasından seçilen 60 katılımcı arasına girmeyi başardı. RBMA’in vizyon sahibi ve yaratıcılık temelli sanatçı filtresinden geçmeyi başaran Bosaina, böylelikle kariyerinde de yeni bir sayfa açmış oldu.

7 şarkılık bir performans ile SonarDome sahnesinde tanıştığım Bosaina, zor olanı başarıp minimal ama değişken elektronik sample’lara caz tarzını hissettiğiniz vokali ile eşlik ederek gotik bir atmosfer yarattı. Bulunduğu toprakların sosyal ve siyasal baş kaldırışını saf ve keşfe dayalı seslerle birleştiren Boisana, sabit bir müzik tarzından ziyade içinde bulunduğu KIK kolektifinin de dinamiğini kullanarak sahnedeki kimliğini oldukça geçişken kılabiliyor.

Mısır topraklarında filizlenen ve yavaş yavaş müzik sahnesinde yer edinmeyi başaran Bosaina ile tanışıp keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle. Kendisinin SonarDome sahnesinde sergilediği performansı dinlemek isteyenleri ise aşağıya alalım.

Soundcloud | Facebook

Bosaina - Performance