Fotoğraflar: Barış Çağlayan

E

v sıcaklığındaki konser mekanımız Salon, dopdolu programıyla Kasım ayında sığınaklarımızdan biri oldu. Biz de geçtiğimiz ay Salon’da gerçekleşen performanslardan aldığımız notları sizler için derledik.

Sezona Roosevelt ile başladığımız Salon‘da, yakından takip ettiğimiz isimleri şahane performanslar eşliğinde izlemeye devam ediyoruz. Yeni yıl virajını almadan önce yoğun bir Kasım programı geçiren Salon, dile kolay tam 20 performansa ev sahipliği yaptı.

Salon, kalbi İzlanda’da atan minimalist, deneysel ve noise müzik prodüktörü Ben Frost ile Kasım ayına başladı. 2000’li yılların başından beri profesyonel olarak müzikle uğraşan Ben Frost, 1 Kasım’da Salon’a gelen izleyicileri kendi kasvetini dışa vuran özgün müziğiyle farklı diyarlarda gezintiye çıkardı.

2 Kasım’da Kanadalı müzik grubu Austra, 4 Kasım’da sanki hiç gitmemiş gibi yeni albümüyle çıka gelen Vega ve 7 Kasım’da ise neo-caz davulcusu Makaya McCraven’ı izledik Salon’da. 2015’te yayınladığı ikinci stüdyo albümü “In The Moment” ile Los Angeles Times’ın mutlaka dinlenmesi gereken caz albümleri arasına giren McCraven, bu sene yayımladığı albümü “Highly Rare“i yanına alarak doğaçlamaları ve özgün caz müziğiyle ruhumuza ilaç gibi geldi.

8 ve 9 Kasım’da tüm biletleri tükenen peş peşe iki konser ile Salon’da İzlanda bayrağını Olöf Arnalds ile göndere çektik. İzlanda ve folk müzik denince akla ilk genel sanatçı olan Arnalds, samimi ve etkileyici akustik performansıyla evlerimize bir tatlı huzur ile dönmemize neden oldu.

10 Kasım’da indie ve dream pop bayrağını taşıyan milli gururumuz The Away Days, 11 Kasım’da alternatif sahnenin en önemli gruplarından Gevende, 15 ve 16 Kasım’da üst üste iki konser ile New York’lu folk müzisyen Julie Byrne, 17 Kasım’da “She’s A Rainbow” şarkısıyla zamansız müzik listelerimizde yer eden Lola Marsh, 18 Kasım’da Kanadalı downtempo grubu Elsiane Salon’un misafiri oldu.

[

22 Kasım’da ise çok yakından takip ettiğimiz bir isim; Kamaal Williams’ı dinleme şansı bulduk Salon’da. Yussef Kamaal’ın diğer yarısı olan Williams, nam-ı diğer Henry Wu, yeni projesi Kamaal Williams Ensemble ile modern cazın gittiği yönü tüm izleyicilerle paylaştı. Bol doğaçlama performanslı konserde enerjisi bir saniye düşmeyen Williams ve ekibi, şüphesiz ki Kasım ayının en iyi performanslarından birini sergiledi Salon’da.

23 Kasım’da klasik müzik eğitimi görmüş multi-enstrümantalist Joe Acheson önderliğinde kurulan Hidden Orchestra, hipnotik yeni dalga caz müziğiyle tüm biletleri tükenen başka bir Salon performansının sahibiydi. Özellikle karşılıklı iki davul performansının yarattığı yoğun ses, kolay kolay unutulacak türdendi. 

24 Kasım’da yerli sahnenin en önemli temsilcilerinden Kaan Tangöze, 25 Kasım’da “Dünyanın En İyi Albümü” lansman konseriyle Dolu Kadehi Ters Tut ve 26-27 Kasım tarihlerinde dream/synth pop grubu Washed Out’u dinledik. Bir sonbahar ayında yazlıktaymış hissi yaratan Washed Out, yeni albüm turnesi Get Lost kapsamında ilk defa İstanbul’a geldi, iyi ki de geldi! Tüm gerçeklikten soyutlandığımız, birkaç saat de olsa tüm dertlerimizden arındığımız konser, Kasım ayının ilk 3‘üne girdi.

29 Kasım’da Nordik topraklarının yeni buz kraliçesi Siv Jakobsen, duru sesi ve sahnedeki duruşuyla bizleri kendisine aşık etti desek yeridir. 30 Kasım’da ise Londralı çok özel bir müzisyen olan Moses Boyd Exodus, Salon sahnesindeydi. Kısa kariyerinde şimdiden 2014’te “Yılın En İyi Genç Caz Müzisyeni Ödülü”, 2015’te MOBO Ödülleri’nde “En İyi Caz Müzisyeni”, 2016’da Gilles Peterson Worldwide Awards’ta “John Peel Daha Çok Caz Çal Ödülü (John Peel Play More Jazz Award)” ve Jazz FM’den iki ayrı ödüle layık görüldü. Kendisi gibi genç müzisyenlerden oluşan grubu The Exodus ile son zamanlarda oldukça yükselişe geçen yeni cazın rotasını şaşkınlık ve hayranlıkla takip ettik.

Kasım Ayının Mabedi: Salon IKSV

Dopdolu geçen Kasım’ın ardından vitesin biraz düştüğü Aralık ayında Salon’da bizleri bekleyen konserlerden de biraz bahsedelim. 1 Aralık’ta yeni albümü TFCF turnesi kapsamında dance punk grubu Liars’ı, 2 Aralık’ta elektronik, etnik ve reggae müzik grubu Anna RF’i dinledik. 7 Aralık’ta İngiliz noise ve post-rock müzik grubu 65daysofstatic yıllar sonra tekrar İstanbul’da olacak. Kendileri aralık ayında kaçırılmayacak konserlerin başında geliyor.

8 Aralık’ta solistliğine hip-hop dünyasının yeni yıldızı Ezhel’in üstlendiği Ankaralı reggea grubu Kökler Filizleniyor, 9 Aralık’ta modern cazın Türkiye bayrağını taşıyan trio; MadenÖktemSönmez, 12 Aralık’ta iki virtüözü dinleyeceğimiz Mehmet İkiz ve Cenk Erdoğan’ın müzik projesi Lahza, 13 Aralık’ta yerli sahnenin belki de en sempatik alternatif gruplarından olan Direc-t, 15 Aralık’ta yarı Bahreynli yarı İngiliz caz trompetçi Yazz Ahmed’i dinleyeceğiz. Yazz Ahmed bu ay kaçırmamanız gereken başka bir konser. Sarhoş edici özgün caz müziğiyle Jazzwise ve Time Out tarafından yükselen bir yıldız olarak tanımlanan Yazz, hem güzelliği hem müziğiyle bizleri mest etmeye gelecek.

16 Aralık’ta Salon takipçisinin vazgeçilmez Danimarkalı müzik grubu Sleep Party People sahne alacak. Yeni albümü “Lingering” kapsamında Salon’a uğrayacak olan Sleep Party People da bu ayın kaçırılmaması gereken konserleri arasında. 22 Aralık’ta Tuğçe Şenoğlu’nun “Gölgelerine” adlı albümünün lansman konserini son olarakta 22 Aralık’ta önemli yerli alternatif gruplarımızdan biri olan Yüzyüzeyken Konuşuruz, Salon’da 2017‘nin son performansını sergileyecek. Birbirinden güzel  etkinlikler için biletler tükenmeden yerinizi ayırtmayı unutmayın. Oralarda karşılaşmak üzere!