“İlk olarak söylemek gerekir ki elektronik müzik diye bir tarz yoktur. Elektronik müzik bir tarz değil, yapım şeklidir desek daha doğru olur”

Rave Mag’in official dj’lerinden ve yazarlarından olan Azmi’nin de dediği gibi; elektronik müzik diye bir tarz yoktur. Ülkemizde “elektronik müzik”  dediğiniz insanların kafasında; uyuşturucunun bonibon gibi tüketildiği, kendini kaybetmiş gençlerin aşağıdaki şekilde dans ettikleri bir görsel canlanıyor.

Fakat durum sandıkları kadar vahim değil. Evet buna yakın bir kitlemizde mevcut bulunmakta ülkemizde ama durumu bu kadar genele vurmamak gerekiyor. Ülkemizde çok ciddi bir kesim elektronik müzikle uğraşıyor. Hande Yener ve ya Dj’lerle birlikte şarkı yapan ünlülerden bahsetmiyorum tabi. Portecho, Bedük, Bora Uzer, Bon Mod, Norrda gibi isimler ilk aklıma gelenler şu anda. Bu isimlerin yanında Man With a Plan gibi çok başarılı fakat yeteri kadar bilinmeyen ve Club Bangkok gibi Dj grupları da mevcut. Yurt dışında ise Deniz Kurtel, Onur Özer  gibi global anlamda tanınan Dj’lerimiz de var. Elektronik müzik anlamında Türkiye’dekinden daha iyi şartlarda yaşıyor olmaları, başarıyı ve  bununla birlikte popülariteyi de sağlıyor.

 Bu yazıyı neden yazdığıma gelirsek, bu sadece basit bir eleştiri yazısı veya inceleme değil, Türkiye’de elektronik müzikle ilgili bir çok insanla konuştuğumuz ve daha iyi olmasını nasıl sağlarız diye kafa yorduğumuz bir röportaj dizisinin açılışı. Bir çok ünlü dj, grup, radyo, mekan ve bu işin prodüksiyon kısmında olan insanlarla görüşülerek hazırlanan bu röportajlar dizisi, hem elektronik müziği doğru anlamamızı hem de ülkemizde neler yapıldığını fark etmemizi sağlayacak. Amelsizce dans etmeyi bırakıp müziği anlamaya başlamaktan bahsediyorum.
 
Ladies do it better
İlk röportajımızı, Bon Mod’un çok dans eden güzel vokali olarak tanındıktan sonra bir çok projede yer alan ve ülkemizde elektronik müziğin olduğu her yerde görebileceğimiz Aslı Köse’yle yaptık. Bir çok müzik projesinin içinde bulunan Aslı, kendi solo çalışmalarının yanı sıra, Dj’lik, Etkinlik Direktörlüğü, radyolara setler hazırlayıp, dergilerde yazarlık ve röportajlar yapmışlığı da var. Atladığım daha bir kaç bir şey daha var ama onları da röportajda bulabilirsiniz. Aslı, bu röportaj dizisinin hem ilk halkası hem de bu röportaj dizisinin devamında da olayın bizimle birlikte olayın içinde olacak. Bu dizinin yaratıcılarından da olan Aslı, bu sezon içerisinde; Alex Metric, Erol Alkan, Brodinski ve Skream gibi isimlerin etkinliklerinin altına da imzasını attı.
 
Son olarak RaveMag’in tavsiyesi; “Dans edin!”