Ş

ehrin göbeğinde derin bir soluk almak, olabildiğince kendinizi müziğin rahatlatıcı etkilerine bırakmak, klasik müzik eşliğinde hayatın ve beraberinde getirdiği tüm sıkıntıların gölgesinde soluklanmak ister miydiniz? Bence isteyin!

‘Şöyle güzel bir klasik müzik etkinliği olsa da, gitsek!’ dediğiniz, ama işten ve güçten fırsat bulup sürekli ektiğiniz oluyor mu? O halde bu haber tam da size göre, ama en başından söyleyeyim; ekerseniz pişman olabilirsiniz. Eh, günah benden gitti!

İstanbul’un şüphesiz en şirin semti olan Kadıköy’de Mehmet Erhan Tanman’ın fikir babası olduğu Piano House Moda adlı bir yerden bahsedeceğim sizlere. Bu güzel mekan aslında bir ev. Sofar benzeri bir yapıya sahip, ama daha minimalize edilmiş bir alan. İçeri adım attığınız bir, iki dakika sonrası gevşiyor ve hemen ardından ‘çok iyi be, huh!’ diyorsunuz, ama asıl bu evi farklı kılan şey ise rahatlığının yanı sıra, periyodik olarak düzenlenen ücretsiz olan ev konserleri!

Burada dikkatinizi çekmek istediğim ilk şey bu projenin herhangi bir maddi kazanç gütmemesi! Tam aksine; konser başlamadan evvel biralarınızı alıp gittiğinizde kapı girişinin ulaştırdığı hol ve onun tam karşısındaki mutfak tezgahı önünde hali hazırda tüketmeniz için bulunan cipsler mevcut. Çerezler de cabası! Tabii, bu işin şakası. Fakat inanın o atmosferde düşündüğünüz tek şey birbirinden yetenekli genç müzisyenlerin performansları!

Piyano, keman, klarnet, viyolensel ve gitar ile sergilenen performanslar dışında, klasik müziğin olmazsa olmazı olan opera esintilerini de sesleri ile büyüleyen genç sopranolar tarafınca icra ediliyor. Müzisyenler hem alaylı, hem de kalaylı olmak üzere, hobi olarak ilgileneneni de var, profesyonel olarak müziğe gönül verenleri de. İtiraf edeyim; performanslarından sonra bunun ayrımını yapmanız pek bir zor!

Tüm bu detayların dışında; kalbimizi çalan asıl olay bu şirin evde piyano dersleri de veriliyor. Belki bir gün Schubert, Glinka, Bach ya da Caccini’nin ruhunu yaşamak isterseniz o eşsiz atmosferin havasını beraber soluyabiliriz. Geçmiş dönemde dört kez ev konseri düzenlendiğini ve beşinci buluşmanın da yakın bir zamanda olacağını belirtelim. Ve unutmadan; cipsler ve çerezler gerçekten de masanın üzerinde oluyor. Benden önce giderseniz, tümünü tüketmeyin. Kıps!