G

elecek yıl 50. yaşını kutlayacak olan Rolling Stone dergisi, tozlu arşivinden çıkan John Lennon’ın ilk asit deneyimini anlattığı hikayeyi animasyon video haline getirip bizlerle paylaştı.

“1965 yılının baharında John Lennon ve eşi Cynthia ile grup arkadaşı George Harrison ve eşi Pattie Boyd, Londra’da bir dişçi olan John Riley tarafından bir akşam yemeğine davet ediliyor. Bu dörtlü davetten ayrılmaya hazırlanırken Riley, kalmaları konusunda oldukça ısrarcıydı çünkü kendisi The Beatles‘ın yarısına içine LSD‘li şekerler atılmış kahve ikram etme niyetindedir. O gece John Lennon, George Harrison ve eşleri için asla son olmayacak asit yolculuklarının ilki gerçekleşecektir.”

Yukarıdaki bu kısa hikaye Rolling Stone dergisinin arşivindeki John Lennon söyleşisinden alınan anlatım ile kısa bir animasyon videosuna dönüştürüldü. John Lennon o geceyi The Beatles’ın sound’undaki değişimi ve grup üyeleri arasındaki ilişkinin yeni bir boyut kazanması adına bir milat olarak görüyor.

Aşağıdaki videoda bu kısa hikayeye tanıklık ettikten sonra rollingstones.com üzerinden yayınlanan makaleyi de okumanızı tavsiye ederiz!