Albüm puanı: 7/10

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2014
Label: Ada Müzik

 

Hemen dinlemelik şarkılar:

1-) Ellerimde Kelimeler

2-) Bugün Yine Böyle

3-) Yollar

 

“Sizler Hiç Yokken”, Türk pop-caz müziğinin en efsunlu seslerinden biri olan Jehan Barbur’un “Uyan”, “Hayat” ve “Sarı” albümlerinden sonra, dördüncü stüdyo çalışması. Barbur’un bu albümde çizgisinden hiç şaşmaması şöyle bir yana dursun, “Sizler Hiç Yokken”  adeta ‘olgun bir meyve’ ve ‘Jehan Barbur tarzı’ denilen her ne ise, onu artık net çizgilerle belirliyor.

Hemen belirtmek gerekir ki, bu albümde yeni bir ‘Gidersen’ yok, ‘Seni Seviyorum’ yok, ‘Leyla’ yok. Daha kararlı, daha huzurlu, daha cevapları bulmuş bir kadın var, eh, hikayeler de öyle.

Albümü dinlerken ilk dikkati çeken, büyüleyici piyanolar. “Sizler Hiç Yokken”de, diğer albümlerine kıyasla  piyanoyu oldukça ön planda kullanmış Barbur. Albümün intro şarkısı ‘Ellerimde Kelimeler’, Barbur’un leziz sesini geride bırakan coşkulu piyanosuyla albümün en şaşırtıcı şarkısı. Bu anlamda, “Sizler Hiç Yokken”in gizli kahramanı, etkileyici caz piyanosuyla Çağrı Sertel.

İkinci sıradaki “Kiminsin Be Adam”, “tam bir Jehan Barbur şarkısı” diyeceğiniz parçalardan. Dediğimiz gibi, Jehan Barbur tarzının gittikçe yerleştiği albümdür bu.

Albümün üçüncü parçası “Yollar”, M.Cem Tuncer’e ait bir beste. Barbur ‘ellerindeki kelimeler’i bu besteye de serpiştirmiş ve sonunda oldukça keyifli bir parça çıkmış ortaya, özellikle vokallere dikkat. Kendini tekrarlayan bir çalışma değil bu albüm. Yeni şeyler de denenmiş. Özellikle Bebel Gilberto bossa nova’larını anımsatan “Bugün Yine Böyle”, eğlenceli bir parça olmuş. Milankundera grubunun bestesi olan şarkıyı, Barbur yeniden yorumlamış. Yazın bu son günlerinde, hafif rüzgar eşliğinde, sahilde içkinizi yudumlarken çok güzel gidebilir mesela 🙂

Yine en dikkat çekici parçalardan “Burada Yaralı Biri Var”, Alp Ersönmez’in “Yazısız” albümündeki parçalardan biri. Jehan Barbur bu şarkıya söz yazıp yeniden düzenlemiş. Albümün öne çıkan melankolik şarkılarından denebilir.

Biraz sıradan duran ama büyük ihtimalle albümü dinleyen birçok kişiyi kendine çekecek olan “Naz Barı” ise Barbur’un söz yazarlığı ile hayat bulan anonim bir ezgi.

Albümdeki diğer isimler de şöyle: Cenk Erdoğan, Berkant Çelen, Mert Önal, Orhan Deniz, Volkan Hürsever, Kemal Evrim Aslan, Toygun Sözen, Engin Arslan, Barış Yazıcı, Abbas Karacan ve albümün Bonus şarkısı olan ‘Kendine Zaman Ver’deki düetiyle Pinhani’den Sinan Kaynakçı. Bu arada albümdeki çoğu şarkının söz ve müziği, her zamanki gibi Jehan Barbur’a ait.

Sonbahara ilaç gibi gelecek bir albüm “Sizler Hiç Yokken”… Şimdiden iyi dinlemeler.

 Albüm Tanıtım Video‘su için buraya,

‘Kendine Zaman Ver’ şarkısı için buraya,

‘Can’ şarkısı için buraya.

resim2 resim3