1982 İsrail doğumlu Jonathan Dagan bilinen adıyla J.Viewz, Brooklyn, New York çıkışlı söz yazarı, prodüktör ve görsel sanatçı. İsrail’in popüler electronic breakbeat grubu Violet Vision‘dan ayrılan Dagan, 2005 yılında İsveçli plak şirketi Deeplay Music‘den solo projesi olarak yayınladığı ilk albümü “Muse Breaks” ile müzik hayatına giriş yaptı. Albümün yayınlanmasından hemen önce 1996’dan bu yana psychedelic trance’in en önemli isimlerinden biri olan Infected Mushroom‘un 2004 yılında yayınladığı “IM the Supervisor” albümünde ‘Muse Breaks‘in remix’ine yer vermiş olmaları ve Erez Aizen‘in albümün mastering’ini yapması, J.Viewz‘un tanınmasında büyük rol oynadı.

Albümün ilk şarkısı “Under The Sun“dan itibaren yeteneğinin tartışılmaz olduğunu kanıtlamış J.Viewz, ‘Muse Breaks‘te kullandığı trompetler ve Chulu‘nun vokalleriyle zaten remix’lenmeyi hak ediyordu. “Worth Light“ın Diablo II oynuyormuşum hissi veren gitarı ve New York’lu deneysel ses sanatçısı Odeya Nini’nin zenginlik katan sesiyle chillout’un her dönemini yansıtan bir şarkı olmuştu. “Worth Light“ın devam gibi başlayıp bambaşka bir hal alan “When Silent It Speaks“i, J. Viewz‘un müziğinin temelinde yatan teknolojiyi enstrüman olarak kullanmayı en iyi yansıtan sözlere sahip “Your Country” takip ediyor. “Room For Me, Room For Sweets” sonrası “Meantime” kendinden önceki şarkılara göre çok daha sert ve giderek depresif bir Daft Punk şarkısı havasına sahip. “Sunswoop” ile temponun yükselmesinin ardından “Feeler“ın Telefon Tel Aviv ile olan benzerliği ve J.Viewz‘un caz yönünü bizlere gösteren “Two Steps Away“ın ardından albümün son şarkısının uzun olduğunu görünce bonus heyecanını daha çok hissedip “Protected” ve “Untitled” ile albümü sonlanıyor.

“I think you can have all the greatest technology in the world around you but at the end of the day it’s the human-beings that make the music.”

Your Country, J.Viewz

 

J.Viewz, 2008’de “Michael Jackson – Smooth Criminal (Radio Edit)” ve “Yasmin Levy – Naci en Alamo remix”inin de yer aldığı beş şarkılık EP ‘The Besides‘ın ardından Smooth Criminal Remixes derlemesini yayınladı.

 

The Besides EP:

 

Smooth Criminal Remixes:

2010 yılında Work In Progress projesiyle bir web sitesi hazırlayan ve albümün ortaya çıkış sürecini en ince detayına kadar muhteşem bir görsel şölene çevirip dinleyici kitlesine gerçek zamanlı bir yapım süreci sunan J.Viewz, 2011’de ‘Rivers and Homes’ adlı ikinci albümünü yayınladı. Albüm CD, dijital download ve USB flash bellek ile satışa sunulurken 2011 Grammy En İyi Kayıt Paketi Ödülüne aday gösterildi. “Rivers and Homes” ile heyecan dolu başlayan albümün hiti “Salty Air” oldu. Şarkıların ortalama dört bölümden oluşması temel alınan ve her bölüm kendi içinde elektronik müziğin, pop ve yeri geldiğinde cazın birleşmesinden oluşan albümde bence J.Viewz, yaptığı müziğe kendi dinlediği her şeyden bir parça katmış ve hangi türle neyin yan yana gelebileceğini bizlere göstermiş. “Wht U Hv For The Sun“da Radiohead ve Oi Va Voi birleşmiş gibiyken, “Oh, Something’s Quiet“ta Kelly Scarr‘ın vokalleri’ni Zero 7′a altyapısını Massive Attack ve Telefon Tel Aviv‘e benzetmek mümkün. Ardından gelen “MeantimeEmpire Of The Sun havasıyla başlasa da J. Viewz‘un sesiyle çok daha sade, yormayan ve kaliteli bir şarkıya dönüşmüş. “This City Means No Love” da kullanılan güçlü basslar, canlı davul ve şarkının funk altyapısı, geçişler sırasında yapılan küçük sürprizlerle yerini “Building A Home“a bırakırken günümüz electropop’undan minimum düzeyde haz alan biri olarak “Far Too Close“u daha az tercih ediyor olmama rağmen son bölümünü başarılı buldm. “Come Back Down” sonrası “About The Sea” ile The Album Leaf kadar sakin ve sıcak bir kapanış yapan Rivers and Homes, onca farklı sesin birleşmesiyle kendi içindeki dengeyi sonuna dek korumuş, tutarlı bir albüm olarak yerini alıyor.

Şu sıralar yeni albümü üzerinde çalışan ve Rivers and Homes‘da olduğu gibi bu süreci The DNA Project adı altında eş zamanlı olarak, şarkıların son halini almadan önce ortaya çıkan fikirleri ve yapım sürecini dinleyicisiyle paylaşan J.Viewz, albümün ilk şarkısı “We Moved” sonrası ikinci şarkının yapım aşamasında. Bu harika sürece siz de dahil olmalısınız.

THE DNA PROJECT | FACEBOOK | SOUNDCLOUD


Bu sırada sebzelerden Massive Attack – Teardrop çaldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz: