J

ens Lekman için birçok benzetme yapılıyor. Fakat ben tüm bu benzetmelerin karşısında duruyorum çünkü benim için birçok şeyden önce Jens Lekman vardı. Özellikle genç yaşta çalışmaya başlayıp, para kazanma evresine erken geçiş yapışımı, her ay başında Jens Lekman’ın “Pocketful of Money” şarkısıyla kutlardım. Daha sonradan bu şarkının farklı yorumları da karşımıza çıktı fakat Jens’in derinden gelen vokalinin zamanlaması hep en kusursuzuydu.

Bence Jens Lekman’ın asla unutulmayacak, zamansız müzikler yaptığını “Oh, You’re So Silent Jens” albümünde net bir şekilde görebilirsiniz. Net ve sade olmasıyla birlikte oldukça gündelik sözleri şarkılarına serpiştiren Jens Lekman’da aynı zamanda alışık olmadığınız bir İskandinav neşesi de var.

8-9 Eylül’de Garaj’da dinleme şansı yakalayacağımız, 36 yaşındaki İsveçli müzisyeni, sahnede görmek içindeki çocukla da tanışmak için harika bir fırsat. Ben kendisini şarkı sözleri ve garip hikayeleri ile ele alacağım.

Jens Lekman gariplikleri:

  • Kendisi, 2008 yılında Kadıköy’ün synth ve bas ikilisi Kim Ki O ile birlikte Avrupa Turnesi yaptı.
  • Şarkı sözleri gündelik hikayelerden besleniyor. Fakat “Waiting For Kirsten” adlı şarkısının hikayesi en ilginçlerinden biri. Lars Von Trier’in “Meloncholia” filminin çekimleri sırasında Gothenburg’da bulunan Kirsten Dunst’ın peşinde gezdiği hikayeyi anlatıyor. Jens Lekman bir röportajında Kirsten Dunst’ın kendisini sevdiğini okumuş. Ama bundan çok etkilenmemeye çalışsa da arkadaşının otelinde kalan Kirsten Dunst’ın peşinden sokaklara düşmüş. Gitmesine kesin gözüyle baktıkları kulübe gitmişler fakat Kirsten Dunst asla gelmemiş. Kapıdaki sıra o kadar uzunmuş ki, aktris otele geri dönmüş. Romantik Jens de bu hikayeyi bir şarkı yapmış.
  • Jens Lekman’ın grup elemanları kadınlardan oluşuyor.
  • Black Cab şarkısını, “The Left Banke”nin, “I Got Something On My Mind” şarkısının melodisi üzerine yapmış. Hatta Jens Lekman, birçok eski şarkının melodisini, romantik sözleriyle süsleyerek şarkı yapıyor. Tek tek kontrol etmeye kalktığınızda hem harika eski şarkılarla tanışıyor hem de Jens versiyonları kafanızda hiç gitmemek üzere kendine yer ediyor.