K

ardeş festival lafını fazlaca duymaya başladık. Bu yıl 10-12 Ağustos tarihleri arasında Stockholm’deki Stora Vika isimli bir çimento fabrikasında düzenlenecek olan Into the Factory, yeni kardeş festivallerden biri. İlk kez düzenlecek festivalin 2017 programında yer alacak sanatçılar, geçtiğimiz günlerde açıklandı. Böylelikle uzaktan sevmeye devam ettiğimiz festivaller arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

2015 yılında Estonya’da Music Goes Further şirketi tarafından gerçekleştirilen Into the Valley, hem sanatçı programı hem de alternatif lokasyonu ile kısa geçmişine rağmen adından söz ettirmeyi başarmış bir festival. Into the Valley ile gelen başarının ardından Music Goes Further, takvimine Stockholm‘de Into the Factory ve Cape Town‘da Into the Castle isimli iki yeni festival ekledi.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Into the Factory, isminde de anlaşılacağı gibi bir fabrikada düzenleniyor fakat festivalin lokasyonu sadece bununla sınırlı değil. Festival alanının biraz kuzeyindeki ormanlık arazide The Maze isimli konsept bir kulüp kurulacak. Organizatörler buraya İskandinav müzik sahnesinin Fomo (Stockholm), 1991 (Stockholm), Jaeger (Oslo), Jolene (Kopenhag), Love Potion (Stockholm), Kiloton (Malmö), Yosun (Stockholm) ve Tzar (Göteborg) gibi önde gelen gece kulüplerini davet edecek.

Into the Factory‘nin ilk yılında konuk edeceği sanatçılar arasında ise; Daniel Avery, Adam Beyer, The Field, Juan Atkins, Marcel Dettmann, Mathew Jonson, Moodymann, Nina Kraviz, Sonja Moonear, TiNi ve Âme isimler yer almakta. Festivalin gerçekleşeceği fabrika ve The Maze‘nin fotoğraflarını görsek isteyenleri aşağıya alalım. “Bana daha fazla detay ve bilet alacağım bir link lazım.” diyenler ise şuradan devam edebilir.

The Maze