Fotoğraflar: Barış Çağlayan

2

4. İstanbul Caz Festivali birbirinden güzel konserleriyle şehri caza doyurmaya devam ediyor. Caz müziği eşliğinde ruhumuzu doyurmaya devam eden festivalden notlarımızı paylaşmaya devam ediyoruz.

Festivale özel olarak düzenlenen Havana Gecesi’nden bahsetmeden önce ilki Swissotel the Bosphorus olmak üzere üst üste iki ayrı sahnede gördüğümüz Christian McBride’ın TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası (TRT Big Band), Kandace Springs ve Joshua Redman’ın bir araya geldiği konserinden notlarımızı aktarmadan geçmeyelim.

24. İstanbul Caz Festivali

Festivalin 8. gününde, 11 Temmuz’da Zorlu PSM’de gerçekleşen muhteşem konserde sahneye ilk adım atan TRT Big Band, Kamil Özler şefliğinde ve kendisine ait üç özel besteyle konsere başladı. Türkiye’nin en önemli caz müzisyenlerini aynı çatı altında toplayan TRT Big Band, dünyaca ünlü davulcumuz Ferit Odman’ın moderatörlüğünde Christian McBride’ı sahneye davet etti. Bir önceki gün Swissotel’de yeni projesi Christian McBride’s New Jawn ile bizleri ihya eden McBride, kaldığı yerden devam etti desek yanlış olmaz. Konsere McBride’tan sonra Kandace Springs ve ardından McBride’ın kadim dostu, ünlü saksafoncu Joshua Redman katıldı.

24. İstanbul Caz Festivali

TRT Big Band’in usta müzisyenleri sololarıyla sık sık sahne önüne gelerek kişisel performanslarını sergilediler. Sahnedeki tüm sanatçıların yakaladığı müzikal uyuma ve muhteşem konsere tüm seyirciler konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlayarak karşılık verdi ve McBride, Kandace ve Redman’dan triosundan bir parça daha kopararak geceyi sonlandırdı.

Gelelim Havana Gecesi’ne! 12 Temmuz akşamı Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşen gecenin ilk konseri Dayme Arocena’ya aitti. Gilles Peterson’un keşfi, 23 yaşındaki Kübalı neo-soul vokalist sahnedeki enerjisi ile gecenin daha henüz başında bizleri mest etmeye etti. Günümüzde Küba’nın ‘En İyi Genç Kadın Vokali’ olarak bilinen ve geleceğin divası olmaya aday Arocena, dün akşam saatlerinde Uniq’te Küba rüzgarları estirdi.

24. İstanbul Caz Festivali

Arocena’nın hemen ardından Küba müziğindeki köklere dönüşün destansı bir belgesi niteliğindeki son albümü ABUC ile dünya çapında başarı edinen Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca sahnedeydi. Birbirinden tecrübeli müzisyenlerden kurulu orkestrasını yönetmenin yanında piyanoyu adeta ağlatan Fonseca, bizleri Havana’nın büyülü atmosferine götürdü bir anda. 

24. İstanbul Caz Festivali

Yayınladığı stüdyo 8 albümden derlediği parçaların yanında aşina olduğumuz melodilere de konserinde yer veren Fonseca ve ekibi bir parçada tüm sahneyi terk edip kontrbasçı Yandy Martinez Rodriguez’e sözü bıraktı. Attığı soloyla herkesi büyüleyen Rodriguez’in de altını ayrıca çizmek gerek. Çok sağlam bir üflemeli kadrosuna da sahip olan Fonseca’ya danslarıyla izleyiciler de sık sık eşlik etti. ‘Bugün gülmek, ağlamak ve özellikle de çıldırmak serbest!’ sözleriyle konsere başlayan sanatçı, konserin sonunda çılgınlarca dans eden izleyicilerine unutulmaz bir gece yaşattı.

24. İstanbul Caz Festivali

Festival bugün Zorlu PSM’de gerçekleşecek 3 ayrı konser ile devam edecek. İlki saat 19.00’da gerçekleşecek olan konser, caz müzisyeni, besteci ve akademisyen Mehmet Ali Sanlıkol’a ait. Japonya kökenli, ABD’li caz trompetçisi Tiger Okoshi ve türlere meydan okuyan topluluğu Whatsnext? ile tam 14 yıl sonra İstanbul Caz Festivali’ne geri dönen Okoshi, Sanlıkol ile modern caz kompozisyonlarını Türk müziği etkileriyle birleştirecek özel bir konser için bir araya geliyor.

İkinci konser ise ücretsiz olarak gerçekleşecek olan Genç Caz: Vibes Trio. Davulda Mehmet Ali Şimayli, bas gitarda Yiğit Can Öztop ve piyanoda Cenk Esen’den oluşan üçlü, repertuarlarında geleneklere bağlı kalarak yorumladıkları caz standartlarının yanı sıra kendi yaptıkları aranjman ve bestelere de yer verecek.

Gecenin son konseri ise İsviçreli piyanist, besteci ve prodüktör Nik Bärtsch, minimalist ve mistik tınıların öne çıktığı zen funk dörtlüsü Ronin ile festival izleyicilerini kendi iç dünyalarına davet ediyor. Kaçırmayın!