D

ün resmi açılışını yapan ve 17 Temmuz’da efsane Robert Plant & The Sensational Space Shifters konseriyle sonlanacak 25. İstanbul Caz Festivali‘nin göz bebeği “Gece Gezmesi”, 28 Haziran Perşembe günü (yarın) tüm Kadıköy’e yayılacak. Biz de “Gece Gezmesi“ne çıkmadan önce uygulamalı kullanılmasını önerdiğimiz bir kılavuz hazırladık.

  • Gece Gezmesi nedir?

Her sene Temmuz ayında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali kapsamında bir gece boyunca tek bilet ile Kadıköy-Moda hattındaki pek çok mekânı gezip farklı sanatçıları dinlemeye fırsat veren keyifli bir etkinliktir.

  • Kaç mekân, nasıl gezeceğiz? Kendi rotamı belirleyebilir miyim?

Festival deneyimini mekânla sınırlamayan Gece Gezmesi’nde bu sene Kadıköy’deki 9 farklı mekanda 30’dan fazla sanatçının konseri var. Bu mekânları nasıl gezeceğiniz ise tamamen size kalmış. Günlük yaşantınızda planlı hareket eden biriyseniz festival öncesinde rotanızı oluşturup ona göre hareket etmeniz sizin için iyi olacaktır. Yok, ben anlık yaşamayı severim, anın koşullarına göre hareket ederim diyorsanız mekânlar birbirine pek uzak değil. Festival süresince ne zaman nerede bulunmak istiyorsanız orada olabilirsiniz.

  • Ne yeriz, ne içeriz?

İKSV Lale Kart üyeliği olanlar anlaşmalı mekânlarda Lale Kart indiriminden yararlanıp konser alanına çok yakın bir yerde birbirinden lezzetli yemekler yiyebilirler. Örneğin Caferağa Mahallesi’ndeki Moda Kayıkhane Kafe’ de konsere gidecekseniz yine Caferağa Mahallesi’ndeki Böcek Kafe veya Antre Kafe’de yemek yiyebilirsiniz. Böylece hem uygun fiyata yemek yemiş hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

  • Kimler var programda?

Dinleyicinin sevdiği veya merak ettiği birçok isimi tek bir gecede buluşabildiği programda genel anlamda alternatif müzisyen veya gruplar yer alıyor. Bunlardan birkaçı: Al’ York, Ati ve Aşk Üçgeni ,Cevdet Erek, Dolu Kadehi Ters Tut, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions, Islandman, Kim Ki O, Kalben, Melike Şahin, Nilipek., Selim Selçuk, Selin Sümbültepe, Sibel Demir, Ta Ki Dum, Taner Öngür & 43,75, Yüzyüzeyken Konuşuruz

  • Tüm programa nereden bakabilirim? Detaylar nerede?

Programın tamamı, mekânlar ve etkinlik akışı gibi detaylar için caz.iksv.org sitesini takip edebilirsiniz.

  • Biletlerimizi nereden alalım? Kapıda bilet satışı olacak mı?

Gece Gezmesi etkinliğinin biletleri Biletix satış kanalları, İKSV gişe ve konser günü Club Quartier (St. Joseph’liler Derneği), Moda Sahnesi, Moda Kayıkhane ve Baba Sahne mekânlarından alınabilir. Bilet fiyatları Gece Gezmesi kapsamındaki tüm konserler için 60 TL, All Saints Moda Kilisesi için 80 TL’dir. Kapıda bilet satışı olacak, etkinlik günü kapı fiyatı uygulanacaktır.

  • Çok mu şık olalım o gece? Yoksa spor ayakkabılarımızı giyip gelelim mi?

Gece Gezmesi’ nin konserleri genelde cafe / bar tarzı mekânlarda yapılıyor. Ayrıca “festival içinde festival” konsepti dolayısıyla bir gecede birden fazla yerde bulunmuş oluyorsunuz. Bu durumda kadınlar için topuklu ayakkabı giymek çok da mantıklı bir seçim sayılmaz. Genel anlamda da bol eğlenceli, bol gezmeli bir gece olacağı için rahat giyinmekte fayda var.