B

u yıl 23.sü düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde açılışını yapıyor. Africa Express projesi kapsamında gerçekleşecek bu konserde Damon Albarn ve şef Issam Rafea önderliğindeki Suriyeli Müzisyenler Orkestrası sahnede olacak.

Gorillaz‘ın Plastic Beach albümünde de Issam Rafea ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrasıyla işbirliği yapılmıştı. Oryantal etkiyle ortaya çıkan bu sentezin konser performanslarını bir solukta izlemiştik. Şimdi ise ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli müzisyenler, 14-18 NOW projesi ile yeniden bir araya geliyor.

maxresdefault (1)

50’yi aşkın Suriyeli müzisyenin yanı sıra Cezayir, Lübnan, Mali, Moritanya, Senegal, Tunus, Amerika ve Türkiye’den de özel konuklar gecede sahne alacak. Suriye müziğinin ve kültürünün sergileneceği bu renkli geceyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa’da altı konser gerçekleştirecek olan projenin durakları arasında Holland Festival, Glastonbury Festivali ve Roskilde Festivali de yer alıyor. Projeyi Damon Albarn, Issam Rafea ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’ndan dinlemek için konuk oldukları BBC R4 programına aşağıdan ulaşabilirsiniz.