Y

az sezonunun en önemli kültür sanat etkinliklerinden biri olan ve 24. kez İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından  düzenlenecek İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenleri için sahnesini açmaya devam ediyor.

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 15. kez düzenlenecek olan “Genç Caz” konserleri için başvuruların başladığı duyuruldu. Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve toplulukları için önemli fırsat yaratan “Genç Caz”, onları teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlıyor. Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar başvurularını iksv.org/genccaz adresinde yer alan online başvuru formunu doldurarak yapabilmekte.  

Genç müzisyenler seçmelere klasik ya da çağdaş caz türlerinde çalışmaların yanı sıra, fusion caz, rock caz, funk caz, latin caz, pop caz, acid caz, blues, soul, R&B, elektronik caz ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılabiliyor. Repertuar, adayların kendi özgün bestelerinin yanı sıra caz standartlarının veya başka parçaların yorumlarından da oluşabilir. Başvurunun ön koşulları arasında profesyonel bir albüm yayımlamamış ve 30 yaşın altında olmak gibi kriterler var.

Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, başvuruların arasından belirlenecek sekiz topluluk, 28 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de yapılacak değerlendirme konserine davet edilecek. Halka açık yapılacak konserde seçici kurul, 15’er dakikadan oluşacak canlı performansları izleyecek ve  24. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak dört ismi belirleyecek. Kazananlar, festivalin bu yıl da programında olan Parklarda Caz etkinliği kapsamında düzenlenecek ücretsiz Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak.

Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Aycan Teztel, müzisyen Cem Tuncer, müzisyen Cenk Erdoğan, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzisyen Ferit Odman, müzisyen Hediye Güven, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzik yazarı Sevin Okyay ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin gibi önemli isimler yer almakta.

Genç Caz hakkında ayrıntılı bilgi için:

iksv.org/genccaz
facebook.com/genccaz