Yazın gelişini dört gözle bekleyenlerdenim. Batmaya direnen güneşi, tatil planları, serin bir akşamda dalınan hayalleriyle içimi ısıtıyor yaz. Ilık bir rüzgarda omuz üzerindeki hafif bir gömlek, denizden çıkarken saçlardan süzülen ıslaklık, yakıcı ama bulutları çoktan geride bırakmış güneş…  Günün her saati  bir macera gibi geliyor; akşamüstü lounge müzikle birleşen serin bir içki sabah caz müzikle kahveyi buluşturuyor. Mevsimlerin de bu şekilde türleri olduğunu düşünürüm senelerdir ve tabiki yaza düşen de caz! Hele ki İstanbul Caz Festivali programı açıklandı mı yaza ziyadesiyle girmiş bulunuyoruz!

21. yılını kutlayan festivalin bu yılki programı her yıl olduğu gibi heyecan verici. Cazın ağırtopları, yükselen değerleri, farklı coğrafyaların tınıları ile festival herkesi yeniden büyüleyecek. 17 yıldır Garanti Bankası’nın sponsor olduğu festivalin açılışı yapıldı bile. 1 Temmuz akşamı Avusturya Başkonsoluğu’nda gerçekleştirilen gecede Four in the Pocket sahne aldı.

Programda yer alan isimlere kısaca bir göz atalım.

Festivalin en merakla beklenenlerinden Chick Corea ve Stanley Clarke düet performansı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Yıllardır izlemeyi merakla beklediğim cazın dehalarından Chick Korea ve Stanley Clarke akustik bir projede yeniden bir aradalar. İki efsane tabiî ki kaçmaz!

Yine ağır toplardan, yaşayan en iyi davulculardan biri kabul edilen Manu Katche ise 7 Temmuz akşamı kuşağının en iyi bas virtüözlerinden sayılan Richard Bona, saksofoncu Stefano Di Battista ve Belçika’nın en önemli ve tanınmış caz piyanistleri arasında sayılan Eric Legnini’yle birlikte Pirelli sponsorluğunda sahne alıyor olacak.

Türkiye’ye ilk defa gelecek olan ve merakla beklenen Katie Melua ise 10 Temmuz akşamı festival severler ile buluşacak. Her yıl caz ağırlığının dışında yer alan kontenjana bu yıl da Melua giriyor. Birçok kişi için “The Closest Thing to Crazy” şarkısıyla tanışarak sevdiği sanatçı İngiltere’de genç yaşında inanılmaz başarılar elde etti. 11 milyonluk albüm satışı ve 59 platin ödüllü sanatçı huzurlu sesiyle melankolik dokunuşlar yapacak ruhumuza.

Mehliana, konseri ise merakla beklenenlerden. Caz ve elektronik müziğin buluştuğu projede ikili, Taming the Dragon albümü kapsamındaki turnelerinde  ilginç bir deneyim yaşatacaklar. Yine festivalde yer alacak isimlerden Dhafer Youssef’in de arkasında çalan Mark Guiliana ve Brad Mehldau, Şubat 2014’te oldukça heyecan verici bir albüme imza attılar. Taming the Dragon albümü meraklıları için şiddetle tavsiye edilir!

Tartışmasız Türkiye’de de çok popüler olan House dizisinin cool doktoru Hugh Lauire 9 kişilik ekibi The Copper Bottom Band ile sahne alacak gruplar arasında. Her yönüyle ilginç bir performans bizleri bekliyor olacak.

12 Temmuz’da ise Kanada Sahnesi adıyla düzenlenecek olan konserde Toronto’lu ünlü vokal Kellylee Evans Eminem, John Legend ve Kanye West gibi popüler müzisyenlerin şarkıları ile birlikte klasikleri caz ve soul dünyasına uyarlamalarını seslendirecek. Gecenin finalinde ise en sevdiklerimizden olan Erşahin ve klarnetçi Hüsnü Şenlendirici ‘Wonderland’ isimli projeleriyle sahne alacak.

Avrupa Caz Kulübü konserleri  bu yıl da festivalde. Cenk Erdoğan, Şirin Soysal, Timuçin Şahin gibi caz müzisyenlerimiz konuklarıyla konserlerde yer alacak.

Festival deyince her yıl farklı mekanlarda müziğe bırakıyoruz kendimizi. Bu yıl Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Boğaziçi ÜniversitesiCemal Reşit Rey Konser SalonuCemil Topuzlu Açık Hava SahnesiFeriye Lokantası, Haliç Kongre Merkeziİstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsüİstanbul Erkek LisesiKanyonKüçükÇiftlik ParkSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı MüzesiSepetçiler Kasrı ve Salon İKSV festival programında yer alan mekanlar olarak yer alıyor.

Caza keyifli bir dokunuş yapan bu festivalde yerinizi almayı unutmayın!

Caz_afis_2014_pk_50x70