Şöyle kafamızı kaldırıp baktığımızda son 10 yılda kitleleri peşinden koşturan müzik türlerinin kesişimi bir şekilde elektronik müziği içinde barındırıyor. Her ne kadar geç takip etmemiz ve popülist yaklaşımımızdan dolayı sınırlı ışık altında ilerleyen bir gelişim içinde olsa da ülkemiz toprakları, son yıllarda gelişen booking anlayışı ile ‘kaliteli’ elektronik müziğin tanımına ve ya karşılığına İstanbul gece kulüplerinde karşılık bulmaya başladık. Bir alt kültürü bünyesinde onu yaşayan milyonlarca insanla beraber barındıran Almanya’nın son yılların yükselen ismi Jan Blomqvist‘i yakın plan incelemeye alıyoruz!
Çok basit bir gerçek var. Almanya’da 19. yüzyılın en ünlü şairlerinden biri olan Christian Johann Heinrich Heine’in söylediği gibi “Where words leave off, music begins.”. İşte tam bu başlangıç noktasına yerleştirdiği müzik felsefesi Jan Blomqvist‘i müzik kariyerine başladığı vokalist, bassist ve şarkı sözü yazarlığı yaptığı karanlık, melodik grunge-rock sound’undan uzaklaşıp Berlin’e taşınması sonrası gelen gerçek müzikal gelişimini kapsıyor. Jan, kendi gitarını bir adet apc40 ve 5x8Spur-Matrix ile takas ettiğinde ortaya ne çıkaracağını tahmin edemiyor olsa da zihinsel yolculuğunun kuşkusuz en haz verici adımını attığından emindi. 2011 yılında remix’ler ile başlayan elektronik müzik kariyeri, tamamen live müzik odaklı ve yeteneklerinin hepsini kullanmaya dayalı hali ile kısa sürede dikkatleri çekmeyi başaran Jan, Stil Vor Talent ailesine katılımı ile kendine ait yuvasını da kavuşmuş oldu.
Kendi sound’unu derken tam anlamıyla bir bütünlükten bahsediyoruz. Vokalden başlayarak şarkı geçişlerindeki efektlere ve performansı sırasında ellerinin arasına alıp dans ettiği 5x8Spur-Matrix’ine kadar en ufak detay dahi Jan Blomqvist’e ait! Kendi sound’unu Radiohead, Muse, Bodi Bill, Stephan Bodzin ve James Holden‘in karşımı olarak niteleyen birisiyle karşı karşıyasınız. Jan’ın en ön plana çıkan özelliği ise melankolik bir atmosfer oluşturup içini melodik electro-pop ve minimal tekno ile kusursuzca doldurmayı başarması.
Stil vor Talent, Dantze ve Hive-Audio gibi kaliteli kayıt şirketlerinin bayrağını taşıyan Jan, en son  Dantze’den arkadaşı olan Animal Trainer‘ın 28 Şubat’da çıkacak yeni EP’sinde ‘Keep Control‘ adlı şarkısına eşlik ederek karşımıza çıktı. Kişisel olarak Jan ile tanışmamı sağlayan ve bir bağlılıktan öte yarattığı atmosferi hissettirmeyi başaran ‘Something Says‘ adlı şarkısının Berlin’de bir akşamüstü güneş batarken fona Berlin TV Tower’ını alıp Jan’ın mükemmel sesinin size delip geçmesine izin verdiğiniz videosunu sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyuyorum;

Nereden esti içindeki bu Jan Blomqvist aşkı diye soranlara kendisi bu cuma Cue İstiklal kabininde yerini alacak. Detayları ise ajandaya saklıyorum!