Küba deyince insanın aklına ne geliyor? Komünist-Sosyalist, bağımsız ve özgür bir ülke geliyor. Daha fazlasını da pek irdelemiyoruz, nasıl olsa turistik açıdan büyüleyici bir ülke, hele ki deniz kıyısındaki başkenti Havana.

Havana

Güzel Havana

Sokakların güzel

Denizin güzel

Turistlere güzel Havana

Taksiler sadece onları alır

İnternet sadece onlara vardır

Herkesin gelebildiği ama bizim çıkamadığımız Havana

Jesse Acevedo’nun 2013 yapımı, ‘Viva Cuba Libre-Rap Savaştır’ filmi, Küba’nın gerçek yüzünü, Los Aldeanos adlı rap grubu aracılığıyla anlatıyor. Los Aldeanos, El Aldeano ve El B ikilisinden oluşan, 2003 yılında kurulmuş bir ‘Rap Cubano’ underground rap grubudur. Küba’nın vahşi devletine ve polisine karşı çıkan bu gruba devlet yayın yasağı koyduktan sonra hiç bir radyo ve televizyon kanalında şarkı yayınlayamamışlar. Hatta müzik yapmalarına genel olarak yasak koymaya çalışan bu devletin baskısına artık dayanamayan Los Aldeanos, müziklerini underground’a taşıyıp albümlerini elden ele dağıtmaya başlamış. Bazen şehir dışında olma zorunluluğu ile buldukları gizli konser alanlarında hayranlarına konser vermeye çalışan grubu neredeyse her konserlerinde polis bulup ses sisteminin fişini çekmiş. Durum bu boyutlara gelince grup ile beraber dinleyici kitlesinin de damarına basılmış oldu, onlar da grubun müziklerini mümkün oldukça yaymaya ve grubun her konserinde dinlemeye gitmeye gayret etmiş. Jesse Acevedo’nun filminde balkonlarında Los Aldeanos dinlerken Küba bayrağını sallayıp ‘yaşasın özgürlük, çok yaşa Küba’ diye bağıran bir ailenin ikiz oğullarını polis görünce bu ailenin evine baskın yapmış ve aile üyelerini dışarıya sürükleyerek hepsini acımasızca dövmüş. Yetmiyormuş gibi oğullarını karakola götürüp küçücük bir hücreye tıkmış. Onlara o hücrenin içinde 5 yıl hapis cezası verilmiş. Tek sebebi de Los Aldeanos’un şarkılarını dinliyor olmaları.

Filmde sürekli gizli çekimlerle El Aldeano ve El B ikilisi çekilmiş. Bu iki genç adam aileleri ve çocukları olmasına rağmen kendilerine bir misyon çizmiş. ‘Bu devlete artık boyun eğmeyeceğiz, gerekirse bizi öldürsünler ama şarkılarımızı söylemekten vazgeçmeyeceğiz, dünyaya gerçekleri anlatacağız’ diyorlar film boyunca.

İnternet erişiminin yasaklandığı, şarkılarını söyleme ve dinletme yasağı gelmiş Küba’da Los Aldeanos’un gerçekten takdir edilmesi gereken bir çabası var. Bütün ülke tarafından tanınan ve epey bir şöhret elde etmiş bu grup, halkın geri kalanı kadar fakir. Yaptıkları işten para kazanamadan, devlet tarafından destek görmeden, çok zor koşullarda, basit teknolojilerle yapmalarına rağmen müzikleri son derece güçlü, son derece gerçekçi, çok kaliteli ve gerçekten insanların söylemeye korktuğu her şeyi söylüyor. Devleti en çok kışkırtan şey savaşın başladığını söylemeleri. Biz sizden daha güçlüyüz ve sizi yeneceğiz diyorlar açık açık şarkılarında. Sözlerin İspanyolca olmasına rağmen söyledikleri her cümlede dinleyicilerine duygularını aktarmayı başarıyolar. Hem şarkı sözlerini, hem kendilerini hem de Küba’nın gerçek halini anlamak için Viva Cuba Libre-Rap Savaştır filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.