“hatırlat da haziran sonlarında çocukluğumu yakalım.” Ah Muhsin Ünlü

Radyonun birkaç saat içinde üç kere Your Colour çalmasıyla tanıştım grupla. Ama ilk çalışta dikkatimi çekmeyi başardılar. The Away Days, 2012 yılından beri aktif şekilde piyasada kendini kanıtlayan İstanbullu bir indie rock / shoegaze grubu. Türkiye’de shoegaze tınılarını bu kadar iyi hissettiren başka bir grup yok. Dünya basınında yerli basından daha çok adları geçiyor. Gezi Parkı sürecinde NME kendileriyle yapılan bir röportajı yayınladı. Aynı zamanda Amerika’daki SXSW festivaline davet edildiler. Tüm bu bilgileri böyle madde madde karşınıza çıkarmak istedik. Hızla okuyun, hazmedin başarılarını diye. Çünkü bu evreyi hızlıca atlattıktan sonra, onlara vakit ayırabileceksiniz ve bu da ruhunuza iyi gelecek.

The Away Days’de farklı bir şeyler var. İnsanı susturan, düşündüren bazı unsurlar diyebiliriz. 2012’de çıkardıkları How Did It All Start tam anlamıyla bir indie EP’si. Başarılı The Maccabees gitarlarının Slowdive vokalleriyle bir araya geldiğini düşünün. Tam olarak ses tınıları benzemese de yaratılan atmosfer, sizi saran hissiyat bulutu aynı renk!

The Away Days, How Did It All Start Ep’sinin ardından, yeni albüm hazırlıklarına giriştiler. Önce Galaxies sonra Paris en son da Your Colour geldi. Bu üç şarkıya baktığımız zaman çizgilerini bozmuyorlar diyemiyoruz çünkü çizgi gittikçe bozuluyor ve daha doğru bir yola, daha başarılı işlere doğru yöneliyor.

7 Haziran Cumartesi günü, Küçükçiftlik Park’ta 100% Fest’te sahne alacaklar. Festivalin en önemli dakikalarından biri olacak. İmkanınız varsa gidin bu adamları izleyin, dinleyin, görün.