Fotoğraflar: Cihan Demiral

H

er ay adresi 2 gün önceden mail kutularına düşüp bir evin salonundan bambaşka bir hayal dünyasına giriş yapılan ve merakla beklenen Sofar Sounds İstanbul, bugüne kadar yüzü aşkın müzisyen ve yine yüzlerce müzikseveri ağırladı.

Trendler ve müziğe dair deneyimler her gün değişirken son birkaç yılda indie/elektronik sularda yüzen genç kitlenin bir diğer ayağını alternatif müziğe attığını söylesek yanlış olmayacaktır. Hali hazırda kendi müziğini yapan, ‘emerging artist’ tabiriyle keşfedilmek üzere olan ve henüz tanınmayan müzisyenleri ağırlayan Sofar Sounds, tam da bu deneyimin ortasında.

Sofar Sounds İstanbul’un fotoğraflarına imzasını atan Cihan Demiral’ın girişteki sergisi karşıladı bizi. (Tüm işleri için sizi buraya alalım https://demiral.co/ ) Standlar ve Jihan Zencirli imzalı rengarenk balon enstalasyonu ile renkli bir festivale ev sahipliği yapan mekanın ana odağı sahneydi.

Deniz Tekin, Sena Şener and Merve Çalkan

18 Aralık Pazar günü gerçekleşen “OKEY ile İstediğin Gibi: Sofar Festival“ Yapı Endüstri Merkezi’nde gerçekleşirken açılışı, dinleyicilerinin “Dünya Büküldü” şarkısıyla sevdiği Mehmet Güren yaptı. İpeksi sesi ve Sofar dinleyicisi tarafından “Gözlerin”, “Yanılır” gibi şarkılarıyla buluşup çok sevilen Merve Çalkan, solo performansının yanı sıra Emre Akbay ile yaptığı düet dinleyenlerin beğenisini topladı. “Ay Tenli Kadın” ile başarılı bir çıkış yapan Ufuk Beydemir, “Dünya Gibi” parçasıyla Fırat Akarsel gecenin farklı sesleriydi.

Festival “Yeni Bir Hayat” parçası ile tanıdığımız, harika sesi ve ışıltısıyla geleceğin yıldızlarından Simge Pınar ile devam etti. Ardından sahneye çıkan Sofar İstanbul sahnesinin en sevilen seslerinden Deniz Tekin, gecenin müthiş sürprizi olarak Boğaziçi Gençlik Korosu ile “Umrumda Değil”i çaldı, mest etti. Son dönemin yıldızı parlayan seslerinden Sena Şener, solo performansı yanında yine Boğaziçi Gençlik Korosu ile “Çirkin Dünya” şarkısını seslendirdi. Eklektik çeşitliliğin sahneye ne kadar renk kattığını bir kez daha hissettik. Ardından gelen Can Ozan ve sesine bayıldığımız Sedef Sebüktekin performansı zaten ısınmış olan izleyiciyi daha da yükseltti. Enerjisini sahneye tam yansıtan, son dönemin en beğenilen isimlerinden Emir Yargın ve Mirkelam “Tavla” şarkısını seslendirerek gecenin bir diğer sürprizini yaşattılar müzikseverlere.

İzleyici deneyimi, performansların dijitale dönüşümü ve müzik sektörüne kazandırdığı isimlerle Sofar Sounds İstanbul, güzel bir marka deneyimine dönüşmüş durumda. Sofar Sounds global bir marka iken ülkemizde izleyici/dinleyici birlikteliğini teşvik eden, kimi zaman yaptığı marka işbirlikteliği ile farklı müzikal deneyimlere kapı açan Eda Demir ve Ozan Sakin’e de ayrı bir şapka çıkarmak gerekiyor. Darısı üzücü gündemlerin tükenip çoğalacak festivallere, konserlere.

Emir Yargın

Sofar Festival

No Land