Uyarı: Şarkı yüksek dozda bağımlılık yapar. (Sabah gözümü açtığımda kendimi şarkıyı mırıldanırken bulunca anladım)

Ve karşımızda çok nadir rastladığımız bir olay, güzel bir Türkçe parça var: Peyk – Don Kafa

Zannetmiyorum ki çok fazla insan duymuştur, açıkçası ben duymamıştım. Şarkının 2011’de çıkmasına rağmen benim duymam 2013’ü buldu.
Kısaca Peyk grubundan bahsedecek olursam, kendileri İstanbul Üniversitesi’nde tanışıp müzik yapmaya başlayan bir grup arkadaş. Peyk kelimesinin anlamına baktım, ilk başta ‘uydu’ demek olduğunu öğrendim ama biraz daha kurcalayınca Osmanlı zamanından bir gemi ismi, Osmanlı zamanından bir haberciye verilen isim gibi onlarca anlam buldum. (Kelimelerin anlamlarına bakmak da çok eğlenceli, abidik gubidik şeyler çıkabiliyor). Grubun iki tane albümü var, biri 2007 diğeri de 2011 yapımlı. ‘Don Kafa’ şarkısı da 2011 yılındaki albümlerinden. Sakin bir müzik hayatı yaşıyorlar. Sanırım seven çok seviyor, sevmeyen de yok herhalde zaten bilmiyordur.

Bir kere bu şarkının adının Don Kafa olması baştan bir güldürüyor, az çok nasıl bir grup olduğunu tahmin edebiliyorsun. Şarkı başlayınca da zaten tahminlerin doğrulanıyor. Sözlerdeki anlamsız ironi mi desem, Solist, İrfan Alış’ın sesinin alışmış olduğumuz Türk rock seslerinden çok farklı olmasa da şarkıyı söyleme, kelimeleri telafüz etme şekli sayesinde ortaya çıkan farklı tını mı bilmiyorum ama bir şey bu parçayı sıradan bir Türk soft-rock parçası olmaktan çıkarıyor. Ben kendim yeni bir tür belirliyorum, adı da ironik-eğlencelik-rock olsun. Müziğin kendisini de başarılı buldum. Genellikle Türk müziklerinde öne çıkan şarkıcının sesi olur, arkadaki enstrümanlar da şarkı boş kalmasın, arkadan bir takım sesler doldursun işlevini görür ya hani, bu şarkı öyle değil. Bütün enstümanlar, özellikle keyboard (vocal de dahil) kendini bütün şarkı boyunca dinletiyor.

Bu arada Şarkının sözlerini buraya yazmak istiyorum, dinlerken sözleri çözmeye çalışmaktan zaten bir beş defa dinledim ben. Herkesin kendince bir yorumu olabilir gibi geliyor.

‘don kafa don, öyle feci don ki
atıp yaka paça, bu hayatı taça
eni sonu andı, zamandı, yine de hadi yap
bi ton kafa ton, öyle bir ağır ki
sok başı kuma, gül yine de buna
sizi bizi yok ki, bok ki, yine de hadi bas
yalan dolan talan dolan yalan dolan talan
yalandı, dolandı, zamandı
ayağa kalk bir, olana bak
façama bak bir, suçuna bak
don zaman don, öyle feci don ki
atıp bana faça sen miydin kaçan
sizi bizi yok ki, bok ki, yine de hadi bas
yalan dolan talan dolan yalan dolan talan
yalandı, dolandı, zamandı
ayağa kalk bir, olana bak
façama bak bir, suçuna bak
don kafa don, öyle feci don ki
atıp bana faça sen miydin kaçan
yok mama yok, din imanı para’

Şarkıyı Gezi Parkı olaylarından sonra bir Gezi videosu ile birleştirmiş birileri. Video’ya yakıştığını düşünüyorum parçanın ama sözlerini her dinlediğimde farklı bir şekilde bağdaştırıyorum.
Aslında söylenecek çok bir şey yok bu konuda, şarkının sözlerini dinleyip videoyu izle, bir beş kere on kere yirmi kere (zaten bağımlı olmuşsun demektir). Ne düşüneceğini çok merak ediyorum ey okuyucu☺