H

er şey artık daha basit bir hal alır, parçalara ayrılmış bir bütünün tüm savruk parçaları bir araya gelir. Farkında olmadan parçası olduğumuz ekosistem gibi hem ayrı yaşarız hem birbirimizi etkileriz. Tüme bakabildiğimiz de ise bir bütün oluruz.

Celaleddin Rumi‘nin Şems-i Tebriz için yazdığı Man o To (Türkçe karşılığı ile “Ben ve Sen”) bir bütün olma şiiri. İki farklı beden iki farklı ruh bir araya gelip de bir olabilirse eğer bir gün, biri bir diğerine böyle bir şiir yazmayı mümkün kılar. Ya da en güzel ancak bu şekilde dile getirebilir bir şair.
Sevginin geleceği en yüce hali anlatılır, bir senin ve benin artık bir olma hali “bulandıran palavralardan azade, gamsız bir keyif, sen ve ben”.

Diyar diyar gezdiği ve ilham aldığı tüm etnik müzikleri elektronik müzikle buluşturmaya kararlı ve yetenekli Berlinli müzisyen NU, Farsça olarak duyduğu bu şiiri ilk duyduğunda ne hissetti bilinmez ama gel zaman git zaman kendi eserini çıkarmış ortaya. Şarkının tüm sözleri Rumi’nin “Man o To” şiirine ait, NU gerçek ismi ile Fabian Lamar ise yazmamak için tüm nedenlere sahipti. Her şey artık bir olmuştu ve bütünü bozmak olmazdı.

Ve şiir şöyle devam ediyordu:

“saadet zamanı: avluya doğru oturmuşuz, ben ve sen

endamımız çift, sûretimiz çift, rûhumuz tek, ben ve sen

bostanlığın hediyesi, kuşların ötüşü, bahçeye girdiğimiz anda bize sonsuz yaşamın suyunu sunar, ben ve sen

bulandıran palavralardan âzâde, gamsız bir keyif, ben ve sen

sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden”

Yıldızları görülebilen göklere, aşkla atan kalplere, çıplak bütün ruhlara ait olan Man o To.