Bristol semalarında hip–hop ve graffitinin kaynaştırıp müzik yapalım diyerek kurulan The Wild Bunch’ın esas oğlanları Robert ‘3D’ Del Naja, Daddy G, Mush ve Tricky daha farklı bir konsept ile yollarına Massive Attack ile devam kararı alması aslında müzik tarihi için büyük bir dönüm noktası olarak kabul etmemiz asla yanlış sayılmaz. Hatta trip – hop denilen müziğin dünyanın tüm yerine ulaşmasını sağlamıştır.

Massive Attack’ı aslında belli bir kalıba sokmak zordur. Zira kendilerinin yaşadığı müzikal, politik, ruhsal ve dünya görüşü başlıklarında yaşadıkları değişimi, yenilenmeyi hep üretime indirgemekten imtina etmeyen bir topluluk. Blue Lines’tan Heligoland’a uzanan müzikal serüvenlerinde hep arayış içerisindelerdi, The Who’nun efsanevi The Seeker şarkısında anlattığı gibi. Birçoğumuzun hayatına damga vurmuştur Mezzanine, kimimiz 100th Window ile kendini kaybetti, Kimimiz Proteciton ile bir sigara yakıp gecesini güzelleştirdi. Kimimiz ise Heligoland ile bambaşka mutluluklar yaşadı. Belki de Massive Attack’ı her kitleden popüler ve underground camiada sevilip saygı duyulmasının yegâne sebebi budur.

Temelde mainstream müzisyenlerin/grupların nominal özelliklerinin tam aksine Massive Attack’ı Massive Attack yapan orkestral düzende ilerleyiş, birden çok janrdan beslenme, muhteşem sahne performansı, muhteşem sinematik prodüksiyonları aktivist özelliklerindeki o sert ve eleştirel tavırdır. İşte bu noktadan itibaren Massive Attack tanımını yaparken aslında neden bu kadar başarılı olabildiğinin cevabını bu özelliklerden ötürü veriyoruz.

Massive Attack için söylenebilecek önemli noktalardan bir diğeride çalıştıkları müzisyenlerdir. Horace Andy, Hope Sandoval, Elizabeth Fraser, Tracey Thorn, Mos Def, Shara Nelson, Sinead O’Connor, Damian Albarn ve daha birçok başarılı vokal ve müzisyenle yaptıkları ckolobre çalışmalar sanatlarının tepe noktasına varmalarına büyük olanak sağlamıştır.

Uzun lafın kısası, bu muhteşem topluluğu tekrar izleyeceğiz yakın bir vakitte ve yine müzikal orgazmların en güzeli yaşayacak olmak bile biz dinleyicilere şimdiden büyük heyecan ve mutluluk veriyor.