İngilizlerin müzik dünyası üzerindeki otoritesinden bahsedebiliriz fakat son yıllarda İskandinav topraklarından çıkan yetenekli müzisyenleri görmemezlikten gelemeyiz. Danimarkalı Mads Damsgaard Kristiansen ve Esben Valløe‘ın 2009 yılında hayata geçirdiği müzikal projesi Reptile Youth, bizleri kendi indie krallığında ağırlıyor.

Danimarka’nın küçük bir şehrinde farklı tarz müzik yapan grupların üyesi olarak tanışan ikili, beraber müzik yapma karanını Copenhagen‘da Shanghai‘e tatile gittikleri yolculukta verir. Grup adının kendi felsefesini, bakış açısını yansıtmasını isteyen ikili, birlikte müzik yaptıklarında oluşan enerjiyi ve bunun kendi ruhlarındaki çağrışımına Reptile Youth ismini verir. Mads ve Esben’nin bir araya gelişlerinin 3. yılı dolduğunda halen kendilerine ait bir şarkıları olmamasına rağmen geride bir çok konser performansı ve hatırı sayılır bir kitle bıraktı. Kendilerini ait hissettikleri farklı türde müzikleri başarılı bir şekilde bir araya getirmeyi başaran ikili 2012 yılı başında ilk single’ları ‘Speeddance‘ ile bizleri buluşturdu. İki ay sonra yayımlanan ‘Black Swan Born White‘ ile hepimiz bunun neye doğru gittiği hakkında sahip olmaya başlamıştık ki ikili, aynı yıl Eylül ayında kendileri ile aynı adı taşıyan 11 şarkılık ilk albümünü bizlerle paylaştı. Albümün prodüktör kısmında The Cure, The Sisters of Mercy ve The Human League‘den tanıdğımız Dave M. Allen ve Hot Chip‘den Mark Ralph‘i bir araya getiren Danimarkalı ikili ortaya tesir etkisi büyük elektronik sound’larla destekli bir bomba bırakmış oldular.

Kendi krallığını yaratmayı başaran Reptile Youth, ilk albümü sonrasında CMJ, Eurosonic, By: Larm, Roskilde (Daminarka’nın ve Kuzey Avrupa’nın en büyük festivali), Iceland Airwaves başta olmak üzere 2012 yılına 80 farklı konseri sığdırmayı başardı. Bir çok müzik magazini tarafından yılın en iyi çıkış yapan ve en iyi canlı performansa sahip listesinde başlarda yer alayı başaran grup, ‘Speeddance‘ ile indie şarkı listelerine kuzey selamı verdi. Geçtiğimiz yıl yoğun konser programlarına rağmen Reptile Youth, Mayıs ayında yaklaşık bir yıl öne çıkan albümlerindeki şarkıları daha fazla elektronik sound sahibi yaparak bir remix albüm yayımladı ve ara vermeden hala sahnede olduklarını bizlere hatırlattı. Ardından The Reptile Youth Video Projesi‘ni başlatan Danimarkalı ikili, albümlerindeki her şarkıyı farklı bir yönetmenin elinden klipleyerek bizlere sundu.

Tüm bu anlatılanların yanında güzel haber şu ki; Avrupa’nın son zamanlarda indie müzik sahnesinde başı çeken gruplarından biri olan Reptile Youth, Avea Escape To Music serisi kapsamında 7 Şubat Cuma gecesi Roxy’de gerçekleşecek ilk İstanbul konserleriyle bizi eğlendirecek olması ve önümüzdeki Mart ayında yayımlanacak ikinci stüdyo albümü ‘Rivers That Run For A Sea That Is Gone‘ dan yeni şarkılarını da duyma şansına sahip olmamız.