G

ünümüzün en önemli caz, soul ve funk müzik temsilcilerinden Nadia Mladjao, namı diğer Imany, geçtiğimiz cuma günü Volkswagen Arena’da 26. Akbank Caz Festivali kapsamında dinleyicilerine unutulmaz bir gece yaşattı!

17 yaşında başladığı modellik kariyerine devam ederken Tracy Chapman ve Nina Simone’dan ilham alarak 2008 senesinde şan dersleri almaya başlayan Nadia Mladjao, aynı zamanda şarkı sözü de yazmaya başlar ve müzik dünyasına oldukça hızlı, bir o kadar da emin adımlarla girer. Bu farklı kariyer yolculuğunda ailesinden ilk etapta istediği desteği alamasa da Nadia’nın müzikal gelişimi kusursuzdur ve kısa süre içinde ailesinin de tam desteğini kazanır. O dönem Alman prodüktör/sanatçı Malik Ndiaye, Ayo ve Grace’in de yardımlarıyla müzik kariyerine tam anlamıyla başlamış olur.

Arapça’da kelime anlamı ‘Umudum’ olan ‘Imany’ sahne adını belirler ve Angie Stone, Wasis, Anthony Hamilton, Hocus Pocus ve Sly Johnson gibi birçok sanatçı ve müzik gruplarına konuk vokal olarak eşlik eder. Farklı ve etkileyici ses tonuyla tüm dinleyicilerini büyüleyen Imany’nin adı daha o dönem birçok kuliste geçmeye başlamış ve birçok müzik otoritesinin dikkatini çekmiştir.

imany

İlk albümü The Shape of a Broken Heart’ı 2011 Mart’ında yayınlayan Imany, bu albüm ile geniş kitlelere hızlı bir şekilde ulaşır ve albümün satışları ile 3 ‘Platin Plak’ ödülünü kazanır. Peşi sıra gerçekleştirdiği turneler ile tüm dünyada adından bahsettiren Imany, Audrey Dana’nın yönetmenliğini üstlendiği Sous Les Jupes des Filles (Fransız Kadınları) filmine yaptığı besteler ile de milyonlara ulaşmıştır. 2016’da Ağustos’unda ikinci albümü The Wrong Kind of War’u yayınlayan Fransız sanatçı, 22 Ekim’de 26. Akbank Caz Festivali kapsamında Volkswagen Arena’ya konuk oldu. Biletleri günler öncesinden tükenen etkinliğin ne kadar özel ve enfes olacağını tahmin etmek tabii ki de çok zor değildi!

Salon ve tribünlerin tamamen dolu olduğu Arena’da saat tam 21.20‘de Imany sahneye adım attı. Son albümünden Save Our Soul ile daha ilk şarkıdan bizleri etkisi altına alan sanatçı, yine son albümden No Reason No Ryhme ile bitmesini istemeyeceğimiz uzun soluklu performansına devam etti.

Her zaman belirttiğim gibi, Arena’da gerçekleşen etkinlikler bir başka oluyor. En son geçtiğimiz nisan ayında büyülenerek ayrıldığım ve etkisini aylarca hissettiğim İbrahim Maloouf konserinin ardından epey bir zaman geçmiş ve şunu söyleyebilirim ki; Volkswagen Arena’yı çok özlemişim! Bu sene katıldığım tüm konserler arasında açık ara en iyi ışık şovunu Imany konserinde deneyimlediğimizi düşünüyorum. Imany’nin kusursuz sesi ve Arena’nın bize sunduğu kaliteli ses deneyiminin yanında, adeta görsel bir ışık şölenine de tanık olduk ve konser deneyiminin her anlamda standart üstü bir kalitede olduğunu söyleyebilirim.

imany

3 milyondan fazla dinleyiciye ulaşan The Good, The Bad, and The Crazy ile konsere devam eden Imany, yine son albümünden I’m Not Sick But I’m Not Well ile bizleri büyülemeye devam etti. İstanbul’da 2012 senesinde Küçükçiftlik Park’ta verdiği konserin de kendisi için çok özel olduğunu belirten sanatçı, İstanbul’un dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu da ayrıca belirtti.

There Were Tears ile samimi performansına devam eden sanatçı, hemen ardından Queen’in efsane Bohemian Rhapsody’sini de gerçekten son derece güzel yorumladı. Bu parçada bol bol enstrümantal soloları da dinlediğimizi ayrıca belirtelim.

Bizlere Lately ile akustik bir performans sergilemeyi de ihmal etmeyen Imany, hemen arından ilk albümünden Slow Down ve sırasıyla Don’t Be So Shy, Nothing To Save ile devam etti. Please and Change ile kadın ve erkekleri de ayrı ayrı konserin içine dahil eden sanatçı enerjisiyle ve davul şovlarıyla da bizleri adeta mest etti. 

Seat With Me, I Long For You ile devam eden konserde sıra; sanatçının en bilinen ve belki de en sevilen şarkısı You Will Never Know ile devam etti. Dinleyicileri bu parçada da sık sık konserin içine dahil eden Imany’nin de dinleyici performansından da oldukça memnun olduğunu söylersek yanlış olmaz sanırım. You Don’t Belong to Me’nin ardından Silver Lining (Clap Your Hands) ile sahneden ayrılan şarkıcı uzun süren alkışlarla beraber tekrar sahneye geldi ve bir Whitney Housten şarkısı olan Dance With Somebody’i yorumlayarak akustik bir performans daha sergiledi.  Shape of a Broken Heart ile konsere devam eden sanatçı, hemen ardından sahneden salona inerek şarkılarını seyircilerin arasına dahil olarak söyledi.

Bir buçuk saati aşkın süreyle sahnede kalan Imany, 26. Akbank Caz Festivali’nin kesinlikle en unutulmaz performanslarından birine imza attı. Konser sonunda başta ışık ve ses rejisi olmak üzere tüm Volkswagen Arena ekibine özellikle teşekkür eden sanatçı, orkestrasını da özel sololarıyla beraber tanıtarak sahneden ayrıldı. 22 Ekim’de de İzmir’de sahne alan sanatçı ülkemizi daha önce birçok kez ziyaret etmişti. Aranızda henüz Imany müzik deneyimini yaşamamış olanlar varsa bir daha ki konserlerine biletleri tükenmeden almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Müzikle kalın!

Bonus:

img_8383

img_8400

img_8408

img_8354

img_8342

img_8293

img_8311