Elektronik müziğin kuşkusuz canlı performans üzerine kurulu olduğu su götürmez bir gerçek. Hele ki o görsel efektli, bol ışık oyunlu, melodilerle dans eden görsellerin hepimizi hiptonize etmesini reddemeyiz. İşte bu sebeple sizlere uzun soluklu araştırmalarım ve izlemelerim sonunda yaptığım listeyi ve kritiklerimi  aktarıyorum.

1) THE CHEMICAL BROTHERS – DON’T THINK

Son dönemde siyasilerimizden sık sık duyduğunuz ustalık çağı eseri lafını kullanmayı bu efsane görsel şova uygun gördüm. Kimyasal biraderlerin 2011 yılında Fuji Rock Festivali‘nde gösterdikleri performansı filme aktarmasıyla gelişen olaylar silsilesi bizi muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. İkilinin en iyi şarkılarını olağanüstü bir görsel bir perfomans eşliğinde bize sunuyor. Zaten izlerken seyircilerin ifadelerinden olayın efsaneliğini anlıyorsunuz.

2) DJ SHADOW – LIVE! IN TIME AND ON TUNE

Plakların hastası, turntable’ın efendisi, sample mühendisi Mr. Joshua Davis‘in 2004 yılında kaydettiği bu DVD’yi sinematik bir müzikal şaheser olarak tanımlarsak yanlış olmayız. Üstelik şarkı seçimleri, efektler, ilginç sample’lar üzerinden sinematik görsellerle aklınızın yerinden oynatarak çıkardığı muhteşem yolculuk herkesin arşivine bir gün mutlaka yerleşecektir.

3) ORBİTAL – LİVE AT GLASTONBURY FESTIVAL 1994 TO 2004

Hartnoll biraderlerin 20 yıldan fazla süren serüvenlerinin en güzel performanslı özeti aslında. 1994, 1995, 1999, 2002 ve 2004 yıllarında gerçekleştirdikleri Glastonbury Festivali’ndeki en iyi performanslarından oluşuyor bu DVD. Aslında bir nevi Orbital’in görsel ve müzikal açıdan nasıl evrim geçirdiğini de gösteren güzel bir materyal. İzlemeden önce can ve mal güvenliği kontrol ederseniz sizin için olumlu olacaktır.

4) AMON TOBIN – ISAM

Amon Tobin yıllardır inşa ettiği avant garde electronic müziği son yıllarda çıkardığı noktanın aslında ne kadar yüksek oluşuna tanık oluyorsunuz izlediğiniz her saniye. Amon Tobin‘i dinlerken aslında bir ses sihirbazını, elektronik müziği kara dehlizlerinde dolaşan bir gezgini, her daim cool’luğundan ödün vermeyen görsel performanscıyı aynı bedende düşünmek korkutucu oluyordu. Bu DVD’sini izledikten sonra buna kesin kanaat getireceksiniz.

5) KRAFTWERK – MINIMUM – MAXIMUM

Bizden çok uzun yıllar evvel farklı bir paralel evrende yaşamış olan Kraftwerk‘in 2005 yılında elinden çıkan bu DVD, farklı şehirlerde göstermiş oldukları en özel şarkılarından oluşuyor. Tam anlamıyla elektronik müziğin en ilkel canlıları olmasına rağmen bu türde açtıkları yolun ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu ve yaşlarına başlarına bakmadan gösterdikleri olağan üstü şovu kimse kötüdür diye inkar edemez.

JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ: DAFT PUNK – ALIVE

2007 yılında yayınlanan bu grammy ödülü robot arkadaşların şaheserini kim unutabilir? Hele ki aynı sene İstanbul konserini, o muhteşem piramiti? Daft Punk’ın insanlığa sunduğu en güzel armağanlarından biri.