Bundan tam 21 yıl önce Kaliforniya’nın Los Gatos şehrinde bir ayaraya gelen okul arkadaşı Gavin Hayes (vokal), Mark Engles (gitar), Drew Roulette (bass), Dino Campanell (piyano ve davul)’in bir araya gelmesi ile kurulan bir rock grubu, Dredg!

1997 yılına kadar grubun kadrosunu, logosunu ve müziğini oturtmaya çalışan topluluk. Aynı yıl yayımlanan ilk enstrümental şarkısı ‘Orph‘ ile aynı adı taşuan EP’leri ile resmi olarak müzik kariyerlerini başlatmış olurlar. Bir yıl sonra ilk albümü için kayıtlara başlayan grubun, Woven Recordings etiketi ile ‘Leitmotif‘ adını verdiği albümü yayımlanır. (Albüm 2001 yılında Interscope etiketi ile tekrar yayımlanmış.) İlk albümün ardından Alien Ant Farm, Pressure 4-5, The Apex Theory, Taproot, Deadsy ve Onesidezero gibi gruplarla uzun bir turne sürecine giren grup, hayran kitlesini de genişletmiş oldu.

2001 yılında Interscope Records ile imzalanan anlaşma sonrasında yeni albüm çalışmalarına başlayan grup, 2002 yılında El Cielo adını verdikleri konsept bir albüm ile karşımıza çıktı. Salvador Dali‘nin ‘Dream Caused by the Flight of a Bumblebee around a Pomegranate One Second Before Awakening’ isimli tablosundan esinlenerek hazırlanan 16 şarkıya sahip bu albüm sonrası tekrardan uzun bir süre turlayan grup, 2005 yılında Soundgarden, Pantera, Deftones ve Limp Bizkit gibi isimlerin prodüktörlüğünü yapmış Terry Date destiği ile 3. albümü ‘Catch Without Arms‘ ı bizlerle paylaşır. Bu albüm ile beraber Billboard listelerine girmeyi başaran dredg, 2009 yılında Interscope Records ile yollarını ayırıp bağımsız bir kayıt şirketi olan Ohlone Recordings ile anlaşıp 4. stüdyo albümü, ‘The Pariah, the Parrot, the Delusion ı bizlerle paylaştı. Alternative, progressive ve art rock karışımı müziklerini iyiden iyiye oturtmayı başaran grubun son albümü, ‘Chuckles and Mr. Squeezy‘, 2011 yılında yayımlandı.

Crickets‘ ve ‘Live from the Henry Fonda Theater‘ adında iki DVD’si bulunan grup, aynı zamanda ‘Waterborne‘ ve ‘Car Babes‘ adındaki bağımsız filmlerin soundtrack’larını da hazırlamış. Son yıllardaki suskunluklarını yeni albüme yorduğumuz Amerikalı grup, 25 Nisan Cuma akşamı Avea Escape To Music kapsamında Küçükçiftlik Park‘da İstanbul’daki müzikseverler ile buluşacak!